25 C

«Χαιρέτησε» και το κύπελλο Αγγλίας η Τότεναμ (vids)

Νέος «οδυνηρός» αποκλεισμός για την Τότεναμ από την Κρίσταλ Πάλας (2-0), με τους Σπερς να «χαιρετούν» και το κύπελλο Αγγλίας μετά το League Cup

Η Τότεναμ μετά τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό της από την Τσέλσι στα πλαίσια του League Cup, αποκλείστηκε και από το κύπελλο Αγγλίας δεχόμενη εκτός έδρας ήττα-σοκ από την Κρίσταλ-Πάλας με 2-0.

Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό ο Κόνορ Γουίκαμ ενώ την νίκη των γηπεδούχων σφράγισε ο Γουόκερ-Πίτερς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 34’.

Οι Σπερς θα μπορούσαν στο 44′ να μπουν στο κόλπο, αλλά ο Τρίπιερ έχασε πέναλτι!

Η Τσέλσι χωρίς να δυσκολευτεί έφτασε με συνοπτικές διαδικασίες στο 3-0 κόντρα στην Σέφιλντ Γουένσντεϊ, στο ντεπούτο του Γκονσάλο Ιγκουαϊν με τους «μπλε» και πήρε την πρόκριση για τον πέμπτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας.

O Aργεντινός άσος ήταν στην ενδεκάδα των γηπεδούχων και έγινε αλλαγή στο 82′, όταν αντικαταστάθηκε από τον Ζιρού.

Στο 24′ ο Αθπιλικουέτα κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γουίλιαν ανοίγοντας το σκορ. Στο 64ο λεπτό ο Χάτσον-Οντόι σημείωσε το 2-0 με ωραίο τελείωμα.

Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Γουίλιαν έπειτα από εξαιρετικο συνδυασμό με τον Ζιρού. Ηταν το 51ο τέρμα του Βραζιλιάνου με τη φανέλα των Λονδρέζων.