22.4 C

Διεύρυνε το σερί του ο Ολυμπιακός

Την αήττητη κούρσα της συνέχισε η νταμπλούχος ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού επικρατώντας του Αερωπού με 20-16

Την ξέφρενη και αήττητη πορεία του προς την κατάκτηση του δεύτερου διαδοχικού της πρωταθλήματος συνέχισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν πιο εύκολα απ’ ό,τι μαρτυράει το τελικό 20-16 του Αερωπού Έδεσσας στη Νίκαια λίγες ημέρες πριν την κρίσιμη ρεβάνς Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Κλειστό το παιχνίδι στο γήπεδο του Πλάτωνα με το σκορ να είναι μόλις 1-3 για τους φιλοξενούμενους στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός, παρόλο που είχε καλό ρυθμό, ήταν άστοχος στις επιθετικές του προσπάθειες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα στο σερί του Αερωπού και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, 4-4 στο 16′ και προηγήθηκαν με 6-4 δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια όντας ισόπαλες με 8-8. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά.

Πήρε το προβάδισμα με 12-10 στα πρώτα δέκα λεπτά και το διεύρυνε σε 15-11 στο 45ο λεπτό του ματς. Διατηρώντας την υπεροχή και τον έλεγχο του αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, έφτασαν στη νίκη, με 20-16, διευρύνοντας ακόμα περισσότερο την αήττητη πορεία τους και πλέον καλούνται να συγκεντρωθούν στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπούμπαλο με τέσσερα τέρματα, ενώ από τρία γκολ πέτυχαν Λέμος, Κρητικός και Χάλαρης.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 1-1, 3-3, 6-5, 6-8, 8-8 (ημ), 10-9, 12-10, 14-11, 16-12, 19-14, 20-16

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσανίκος 1, Μανθός, Κρητικός 3, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 3, Ρέινα 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 4, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος, Χάλαρης 3

Αερωπός Έδεσσας: Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης, Τζουβάρας 2, Κράλλης 3, Θειδωρόπουλος 3, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 4, Κεσίδης, Κυριάκου, Αρβανιτίδης, Λιόφης