24.5 C

O Θίοντορ οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη

Με το δίδυμο Χάντερ-Θίοντορ να κάνει τα πάντα στο παρκέ, η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα της Φουενλαμπράδα με 82-90

Απολαυστική η ΑΕΚ στην Ισπανία, έβαλε στα σχοινιά την Φουενλαμπράδα και με τους Θίοντορ-Χάντερ σε εξαιρετική μέρα νίκησε με 82-90.

Στην πρώτη περίοδο, η ΑΕΚ είχε καλή αμυντική λειτουργία και δεν άφηνε ανοιχτούς διαδρόμους στους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν μόλις στους 13 πόντους με την ΑΕΚ να έχει τους διπλάσιους.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνέχισε την καλή κυκλοφορία της μπάλας, το έξυπνο παιχνίδι μέσα στη ρακέτα (30/50 δίποντα) και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι δραστικό στην εικόνα του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι με τον Βίνς Χάντερ να έχει 9/12 δίποντα και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τζόρνταν Θίοντορ έκανε εκπληκτική εμφάνιση με 19 πόντους. Μετά από 30 λεπτά αγώνα η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 52-69.

Στην τελευταία περίοδο, η Φουενλαμπράδα έκανε την δική της αντεπίθεση με τους Εγιένγκα-Κεμπ, ενώ είχε και 10 παραπάνω ριμπάουντ από την ΑΕΚ (46-36). Όμως, η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της και πήρε το μεγάλο διπλό με 82-90.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 33-46, 52-69, 82-90