22.7 C

Ήττα στο τέλος για τον Ολυμπιακό

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Φενέρ στη Τουρκία (76-68) και δεν κατάφερε να πάρει το μεγάλο διπλό

Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν στη Τουρκία αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη πρώτη τους νίκη στη Euroleague, με τη Φενέρμπαχτσε να επικρατεί με 76-68.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-8 στην διοργάνωση, έχοντας κάποιες εξαιρετικές εμφανίσεις, ενώ η Φενέρ ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-3.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα με με 22-12 στο τέλος της πρώτης περίοδου, με τον Ολυμπιακό σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά και με την εξαιρετική Άννα Σπυριδοπούλου ήταν στο -3 στο ημίχρονο (40-37).

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου, η Φενέρ έκανε ένα σερί 9-0, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει με 72-68. Όμως, η ομάδα της Τουρκίας ήταν πιο ψύχραιμη και στο τέλος πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-12. 40-37, 61-55, 76-68

Φενέρμπαχτσε (Γκαρνιέ): Χάρτλεϊ 21 (2), Πλουμ 15 , Ντεμιρμέν 2, Βον 8, Βεραμεγιένκαν 9 , Κανίτεθ 2, Γκόρα, Σοτάνα 5 (1), Τοπούζ, Γιαβάς 3), Ζανταλασίνι 11.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 4 (7 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 10 (2), Σωτηρίου 9 , Σπυριδοπούλου 23 (4), Τόμας 12 , Αυτζή, Κοσμά, Μάζιτς, Νικολοπούλου 1, Σταμάτη 6 (2), Σταμολάμπρου 2, Τικβιτς 1.