18 C

Ανατροπή με τεσσάρα για την Μπενφίκα (vid)

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, η Μπενφίκα έκανε την ανατροπή κ πήρε το τρίποντο κόντρα στη Ρίο Άβε

Στη μετά – Ρούι Βιτόρια εποχή, η Μπενφίκα νίκησε πιο δύσκολα απ’ ότι θα παρέμεινε κανείς τη Ρίο Άβε με 4-2.

Και αυτό γιατί, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «αετούς», καθώς προηγήθηκαν με 2-0, χάρη στα τέρματα που πέτυχαν οι Γκαμπριελζίνο (17’) και Μορέιρα (20’). Επτά λεπτά αργότερα, ο Σεφέροβιτς μείωσε σε 2-1 και στο 31′ ο Φέλιξ έφερε το ματς στα ίσια, με το 2-2 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταγωνιστές της Μπενφίκα ήταν και πάλι οι Σεφέροβιτς και Ζοάο Φέλιξ. Στο 64’ ο νεαρός έκανε το 2-3  και στο 70′ ο Σεφέροβιτς έκανε το 4-2 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, η Μπενφίκα επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Πορτιμονένσε και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Πόρτο, η οποία έχει ματς λιγότερο