17 C

Παγκόσμια πρωταθλήτρια με «τεσσάρα» η Ρεάλ! (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 4-1 την Αλ Αΐν του Μάρκους Μπεργκ και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων

H Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης, κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, επικρατώντας άνετα στον τελικό της διοργάνωσης της Αλ Αΐν με 4-1.

Τον χορό των τερμάτων για τη «βασίλισσα» άνοιξε στο 14′ ο Λούκα Μόντριτς με σουτ έξω από την περιοχή, σκορ που ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Με τον ίδιο τρόπο, μακρινό σουτ εκτός περιοχής, διπλασίασε τα τέρματα των «μερένγκες» ο Μάρκος Γιορέντε στο 60′.

Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Μάρκους Μπεργκ, αντικαταστήθηκε στο 75′ από τον Ναντέρ, χωρίς να σκοράρει όσο αγωνίστηκε και στο 79′ η Ρεάλ έκανε τρία τα τέρματά της με τον Σέρχιο Ράμος.

Στο 86′ μείωσε σε 3-1 ο Σιοτάνι για την Πρωταθλήτρια των ΗΑΕ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ναντέρ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για την ισπανική ομάδα.