16.2 C

«Οχτάσφαιρος» ο Άγιαξ (vid)

Με χατ-τρικ των Ζίγιεχ, Μπλιντ και άλλα δυο τέρματα των Τάντιτς και Μαζράουι, ο Άγιαξ ισοπέδωσε με 8-0 την ουραγό του ολλανδικού πρωταθλήματος, Ντε Γκράφσαπ

Ούτε μια, ούτε δύο, ούτε τρεις, ούτε τέσσερις, ούτε πέντε, ούτε έξι, ούτε εφτά, αλλά οχτώ φορές «πυροβόλησε» ο Άγιαξ την εστία της Ντε Γκράαφσαπ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος!

Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 18′ ο Τάντιτς, ενώ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 3-0, σκόραραν και οι Μαζράουι (25′) και Ζίγιεχ (32′).

Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν «φωτιά»! Στο 62′ ο Ζίγιεχ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έκανε το 4-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Μπλιντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Ο Ζίγιεχ πέτυχε χατ-τρικ στο 69′ κάνοντας το 6-0, ενώ ο Μπλιντ σκόραρε κι αυτός με τη σειρά του άλλες δυο φορές (74′, 90′), έγινε ο δεύτερος παίκτης στο παιχνίδι που έκανε χατ-τρικ και έγραψε το 8-0 για τον Αίαντα!