25.6 C

Europa Cup: Ήττα από την Ισπανία με 8-7

Οι Γυναίκες δεν τα κατάφεραν στην Ισπανία, αφού ηττήθηκαν με 8-7 για την τρίτη αγωνιστική του Europa Cup

Οι Γυναίκες δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Ισπανία, αφού ηττήθηκαν με σκορ 8-7 σε εκτός έδρας αναμέτρηση για το Europa Cup.

Αυτός ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μην καταφέρνει να παίρνει τη νίκη, αν και προσπάθησε ειδικά στο τελευταίο οκτάλεπτο.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει κεφάλι και προβάδισμα στον αγώνα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά (3-3). Έπειτα, οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους στα δύο επόμενα οκτάλεπτα, διαμορφώνοντας το 8-5. Αν και προσπάθησαν οι Ελληνίδες παίκτριες, δεν τα κατάφεραν αφού στην τελευταία περίοδο έκαναν το 8-7, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ.

Η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε MVP για την Ελλάδα, σημειώνοντας παράλληλα και τρία τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-1, 0-2

Ισπανία: Έστερ, Μπαχ, Εσπάρ 1, Ορτίζ Μπ. 1, Ορτίζ Μ., Νταλμάσες, Μορέλ, Πένια 1, Φόρκα, Γκουάλ 2, Γκαρσία 1, Λέιτον 2, Σάντσεζ.

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου Β, Ελευθεριάδου, Πάτρα, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Νίνου 1, Χυδηριώτη, Πρωτόπαπα, Πλευρίτου Ε. 3, Ξενάκη, Σταματοπούλου.