22.9 C

Ηττήθηκε, αλλά συνεχίζει Γιουρόπα η Γαλατά! (vid)

Η Πόρτο νίκησε στην Κωνσταντινούπολη με 3-2 τη Γαλατά και η Σάλκε 1-0 τη Λοκομοτίβ Μόσχας, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ

Στον αδιάφορο τέταρτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς πριν τη σέντρα των αγώνων της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής η Πόρτο είχε εξασφαλίσει την πρωτιά και η Σάλκε τη δεύτερη θέση, το μόνο που έμενε να ξεκαθαρίσει ήταν η τρίτη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ.

Αυτή την κέρδισε η Γαλατά, παρά την ήττα της από την Πόρτο με 3-2 στην Κωνσταντινούπολη, σε ένα ματς στο οποίο εκτελέστηκαν όχι ένα, όχι δυο, αλλά τρία πέναλτι!

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σάλκε νίκησε με 1-0 τη Λοκομοτίβ Μόσχας χάρη σε γκολ του Αλεσάντρο Σοπφ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα και άφησε τη ρωσική ομάδα στην τελευταία θέση του ομίλου μακριά από τη συνέχεια των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.