22.5 C

Έβαλε τα χέρια του κι έβγαλε τα μάτια του ο Ολυμπιακός

Η ομάδα του Μπλατ γκρέμισε με παιδαριώδη λάθη μέσα σε ένα τρίλεπτο ό,τι έχτιζε για τρεις περιόδους κι έφυγε (τσάμπα) ηττημένη από το Κάουνας με 83-75

Μια ήττα που θα μπορούσε κάλλιστα να έχει αποφύγει έγραψε στο Κάουνας ο Ολυμπιακός. Ένα μπλακ άουτ που ξεκίνησε αναίτια στο τέλος της τρίτης περιόδου πλήγωσε ανεπανόρθωτα στους ερυθρόλευκους που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά τελικά έχυσαν την καρδάρα με το γάλα. Οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν έτσι την 5η τους ήττα στη διοργάνωση μετά από 11 παιχνίδια και παρά το γεγονός ότι το 83-75 υπέρ της Ζαλγκίρις δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αποτελεί μια δίκαιη τιμωρία για τα συνεχόμενα λάθη τους.

Ο Σάρας ξεκίνησε το ματς με δύο πύργους στην πεντάδα (Ντέιβις-Καβαλιάουσκας) δείχνοντας εναρμονισμένος με τα αντίστοιχα σχήματα που επιλέγει τελευταία ο Ντέιβιντ Μπλατ. Ο Λιθουανός ψηλός είχε πλεονέκτημα απέναντι στον Πρίντεζη κοντά στο καλάθι και το επιβεβαίωσε με 3/3 δίποντα, όμως ο ερυθρόλευκος φόργουορντ απάντησε με κάτι… ασύλληπτο: Πέτυχε μέσα σε πέντε λεπτά τέσσερα τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες όταν στα 10 προηγούμενα παιχνίδια στη διοργάνωση είχε μόλις τρία!

Το φοβερό… καρέ του “Πρι” έδωσε ρυθμό στους υπόλοιπους κι Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με 7/9 από τα 6.75μ και ήδη διψήφιο προβάδισμα (19-29). Φυσικά ήταν ακόμα πολύ νωρίς στο ματς και δεδομένα δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί αυτό το τρελό κρεσέντο, αν και ο Λέντεϊ το… έπιασε ακριβώς από κει που το είχαν αφήσει οι συμπαίκτες του στέλνοντας τη διαφορά στο +13 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Οι φωνές του έξαλλου Γιασικεβίτσιους άρχισαν να πιάνουν τόπο, η Ζαλγκίρις έκλεισε του χώρους στα μετόπισθεν και σταδιακά άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, πλησιάζοντας μέχρι και στο καλάθι ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ηταν ένα κακό διάστημα για τον Ολυμπιακό που αργούσε χαρακτηριστικά στην επίθεση και έχανε τις μάχες στην άμυνα.

Τελικά ο κακός έως εκείνη τη στιγμή Παπανικολάου βγήκε μπροστά με ένα δύσκολο τρίποντο και μια εξαιρετική άμυνα στον Ουλάνοβας, ο Στρέλνιεκς πυροβόλησε για τρεις… at the buzzer και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα οκτώ πόντων (40-48), αλλά και αρκετά πράγματα να διορθώσει ώστε να “τελειώσει” την δουλειά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ζαλγκίρις μοναδική… παρούσα στο παρκέ. Οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα 8-0 στο πρώτο τετράλεπτο ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά το παιχνίδι αναγκάζοντας τον Μπλατ να τα ψάλλει στους παίκτες του για τη νωθρότητα τους. Το παιχνίδι άλλαξε τελείως μορφή εξελίχθηκε σε “πόλεμο” και ο Ολυμπιακός κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, όταν από δικά του λάθη επέτρεψε στην Ζαλγκίρις να προσπεράσει για πρώτη φορά (60-59). Εκείνο έμελλε να αποδειχτεί και το κομβικότερο σημείο της αναμέτρησης.

Η Ζαλγκίρις πήρε τα πάνω της, το γήπεδο πήρε φωτιά και όλα γύρισαν τούμπα με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται χωρίς να καταλάβει πώς πίσω με 9 (68-59) και να γκρεμίζει ότι έχρισε για 28,5 λεπτά μέσα σε ένα τρίλεπτο. Ο Μπλατ επανέφερε άρον άρον τον Σπανούλη αλλά ήταν ήδη αργά. Η Ζαλγκίρις που δεν είναι καμιά ομάδα της πλάκας, είχε αποκτήσει την αυτοπεποίθηση που της έλειπε και πλέον δεν είχε σκοπό να κοιτάξει πίσω. Αρπαξε την ευκαιρία που της έδωσε ο Ολυμπιακός από τα μαλλιά διατήρησε το προβάδισμά της σε ασφαλή επίπεδα και έφτασε στο τελικό 83-75 με σχετική άνεση.