20.9 C

Προκρίθηκε και κοιτάζει τη Φερεντσβάρος ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε απέναντι στο Παλαιό Φάληρο, κερδίζοντάς το με 16-2, ενόψει του ευρωπαϊκού ματς για το Σούπερ Καπ Ευρώπης, απέναντι στη Φερεντσβάρος, το οποίο θα διεξαχθεί στη Βουδαπέστη

Νίκη του Ολυμπιακού και πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, με αντίπαλο το Παλαιό Φάληρο, με σκορ 16-2.

Αυτός ο αγώνας ήταν ο τελευταίος πριν τον τελικό της Παρασκευής (30/11), για το Σούπερ Καπ Ευρώπης, με αντίπαλο τη Φερεντσβάρος, στη Βουδαπέστη.

Στα του αγώνα, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλύτερα από τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 5-0 (σκόρερ οι Δερβίσης -3 γκολ- και Γενηδουνιάς -2 γκολ- για τον ΟΣΦΠ) και το πρώτο οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 6-1.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι δεν έριξαν ρυθμό, αφού προηγήθηκαν με 9-2 με τα γκολ των Κάκαρη, Σκουμπάκη και Γενηδουνιά, που έφτασε τα τρία γκολ στον αγώνα. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο προπονητής των Πειραιωτών Θοδωρής Βλάχος, μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Ο Δερβίσης, με δύο προσωπικά τέρματα, έγραψε το 11-2, με το τρίτο οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται με το 13-2 υπέρ του Θρύλου.

Στην τελευταία περίοδο, ο έλληνας αμυντικός σημείωσε άλλα δύο τέρματα, με τον Γενηδουνιά να διαμορφώνει και το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 16-2.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 3-1, 4-0, 3-0

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (π/π, 7:14), 2-0 Δερβίσης (φουνταριστός, 5:18), 3-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 4:30), 4-0 Δερβίσης (περιφέρεια, 2:11), 5-0 Δερβίσης (περιφέρεια, 1:26), 5-1 Τσολακούδης (περιφέρεια, 00:33), 6-1 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 00:01)

2ο οκτάλεπτο: 6-2 Βιτέλλας (φουνταριστός, 6:02), 7-2 Κάκαρης (π/π, 5:10), 8-2 Σκουμπάκης (κόντρα, 4:29), 9-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:18)

3ο οκτάλεπτο: 10-2 Δερβίσης (κόντρα, 6:40), 11-2 Δερβίσης (περιφέρεια, 3:46), 12-2 Αργυρόπουλος (φουνταριστός, 1:33), 13-2 Σκουμπάκης (φουνταριστός, 00:08).

4ο οκτάλεπτο: 14-2 Δερβίσης (περιφέρεια, 6:34), 15-2 (περιφέρεια, 3:00), 16-2 Γενηδουνιάς (π/π, 00:16)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 4, Νικολαϊδης, Δερβίσης 7, Μπούσλιε, Μουρίκης, Αργυρόπουλος 1, Κάκαρης, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος

Π. Φάληρο (Τεό Λοράντος): Κατσαγούνος Δ, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας, Αλαφραγκής, Βιτέλλας 1, Τοράκης, Τσολακούδης 1, Ρομπόπουλος, Αλεξίου, Τρούλος, Μητράκης, Αθυμαρίτης, Μοσχοβέλης