27.8 C

Πάλεψαν μέχρι τέλους τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Έσβησε νωρίς το φετινό ευρωπαϊκό όνειρο για την ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού.

Η περυσινή κάτοχος του Challenge Cup πίστεψε στο θαύμα μετά την ήττα της με 3-0 στον πρώτο αγώνα στις Κάννες, έφτασε να κερδίζει με 3-1, αλλά στο χρυσό σετ χάθηκε η πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Οι Κυπελλούχες Ευρώπης που κατέθεσαν στον αγωνιστικό χώρο, δείγματα του μεγάλου ψυχισμού τους, οδήγησαν το παιχνίδι στο χρυσό σετ, όπου βρέθηκαν μπροστά με 10-9 αλλά δεν ολοκλήρωσαν το θρίαμβο. Έτσι ολοκληρώθηκε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία, ύστερα από δυο σεζόν με ισάριθμες παρουσίες στον τελικό του Challenge Cup και την περσινή κατάκτηση μέσα στην Μπούρσα. Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή της ήττας με 3-0 στη Γαλλία, νίκησε με 3-1 και οδήγησε το παιχνίδι με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, επιπέδου Champions League στο χρυσό σετ, σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς με μεγάλες ανατροπές από πλευράς «ερυθρολεύκων».

Προβάδισμα με εντυπωσιακό 7-0 σερί!

To 1ο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 2-0 και στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 5-4 με τη Βολερό να προηγείται για πρώτη φορά μετά το 6-6 και με ένα 3-0 σερί να φτάνει στο 6-9. Η Χίπε μείωσε (8-9), οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ξανά σε 10-10 και 11-11. To κλειστό και ισορροπημένο παιχνίδι συνεχίστηκε με (15-15) και μετά το 16-18 με το οποίο βρέθηκε να χάνει, ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί και το ανέτρεψε αποκτώντας το προβάδισμα μετά από ώρα για το 19-18. Με δυο σερί άσσους της Τζίνας Λαμπρούση το σερί αυξήθηκε στο 5-0, για τον Ολυμπιακό που διεύρυνε στο +3 τη διαφορά φτάνοντας στο 21-18. Η Στέλλα Χριστοδούλου με πανέξυπνο πόντο «έγραψε» το 22-18 και μετά από τον τρίτο άσσο της Λαμπρούση και σερί 7-0, ο Θρύλος έφτασε στο 23-18. Με νέο πόντο της Στέλλας Χριστοδούλου προέκυψε το πρώτο σετ μπολ (24-19) και με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε ο Θρύλος πήρε το πρώτο σετ με 25-20!

Ισοφάρισε η Βολερό

Το 2ο σετ ξεκίνησε με τη Βολερό να προηγείται 2 φορές με +3 (0-3, 1-4) αλλά από το 1-4 και μετά οι «ερυθρόλευκες» με 5-0 σερί ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με  +2 φτάνοντας στο 6-4 και στη συνέχεια στο 7-5 με τη Έμοντς. Ακολούθησε το 8-6, υπέρ των «ερυθρολεύκων» το οποίο οι φιλοξενούμενες μετέτρεψαν σε 8-10 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Η Βολερό, διεύρυνε το προβάδισμα της στο 8-12, μέχρι να σταματήσει το σερί η Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ για το 9-12. Στην εξέλιξη του σετ, η Γαλλική ομάδα διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και έφτασε στο 25-16 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ξανά προβάδισμα με σπουδαίες ανατροπές!

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» στο 3ο σετ στην έναρξη του οποίου βρέθηκαν να χάνουν με 2-8. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-12 με τη Χριστοδούλου και σε 10-13 με τη Λαμπρούση και σε 12-15 με τη Χίπε στην προσπάθεια του ανατρέψει την κατάσταση. Με μπλοκ της Γιώτα συνεχίστηκε στο 3-0 το σερί από το 10-15 και με επίθεση της Χίπε στο 4-0, με τον Θρύλο να μειώνει στον πόντο (14-15). Μετά από πρώτο χρόνο της Γιώτα οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 15-15 και με την Έμοντς πάνω στο φιλέ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ με 16-15! Ο Ολυμπιακός με ένα νέα εντυπωσιακό 6-0 σερί, είχε μετατρέψει το 10-15 σε 16-15 και επανήλθε δυναμικά στη διεκδίκηση του σετ. Στο σημείο αυτό η Βολερό, αντέδρασε και με δυο σερί πόντους έφτασε στο 16-18 και στο 17-19 για να ισοφαρίσει σε 19-19 ο Ολυμπιακός με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε. Με άσσο της Γιώτα και το επιμέρους 3-0 σερί, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 20-19 και διευρύνθηκε στο 4-0 για το 21-19 μετά από φάση διαρκείας! Η Βολερό μείωσε σε 21-20, αλλά η Χίπε διατήρησε το +2 για το 22-20. Ακολούθησε το σερβίς της Γερμανίδας διαγωνίου που πέρασε άουτ (22-21) και η ισοφάριση από τη Βολερό σε 22-22 και το προσπέρασμα με 22-23. Στη συνέχεια η Χίπε, νίκησε το διπλό μπλοκ ισοφαρίζοντας σε 23-23, ακολούθησε το 24-23 και το 25-23 μετά από επίθεση άουτ της Βολερό για τον Ολυμπιακό που πήρε ξανά το προβάδισμα και απείχε δυο σετ από την πρόκριση.

Από 18-19, 24-19 με Λαμπρούση στο σερβίς!

Στην έναρξη του 4ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 7-7, όταν με ένα 4-0 σερί η Βολερό προηγήθηκε με 7-11. Το σερί αυτό σταμάτησε μετά από επίθεση της Λάουρα Έμοντς η οποία μείωσε σε 8-11 αλλά ακολούθησαν τρεις πόντοι των φιλοξενούμενων για το 8-14. Η απάντηση του Ολυμπιακού με 5-0 σερί έφερε τη μείωση του σκορ στο ελάχιστο για το 13-14. Ακολούθησε το 14-15, με τη Βολερό να ξεφεύγει με 14-17, αλλά ο Θρύλος μείωσε και πάλι σε 16-17 με τη Μέιφιλντ και με άσσο της Χίπε το επιμέρους ισοφάρισε σε 17-17. Στο νέο προβάδισμα της Βολερό «απάντησε» η Χριστοδούλου ισοφαρίζοντας σε 18-18 με τη συγκλονιστική εξέλιξη να συνεχίζεται. Η Τζίνα Λαμπρούση ισοφάρισε ξανά σε 19-19 και ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 4ο σετ με 20-19 μετά από λάθος της Βολερό! Με νέο άσσο της Τζίνας Λαμπρούση διαμορφώθηκε το 21-19 και η Έμοντς έγραψε το 22-19 για το +3 υπέρ του Ολυμπιακού! Η πίεση από το σερβίς συνεχίστηκε με τη Τζίνα να Λουμπρούση πετυχαίνει νέο άσσο για το 23-19 και μετά από φάση διαρκείας πάνω στο φιλέ προήλθε το 24-19 για το σετ μπολ υπέρ του Θρύλου! Οι «ερυθρόλευκες» είχαν μετατρέψει το 18-19 σε 24-19 με νέο εντυπωσιακό 6-0 σερί, η Βολερό μείωσε σε 24-21, αλλά μετά από άστοχο σερβίς πήραν το σετ με 25-21 και οδήγησαν το ματς στο χρυσό σετ!

Μπορούσε και στο χρυσό σετ, κρίθηκε στις λεπτομέρειες!

Το χρυσό σετ ξεκίνησε με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 3-0 και τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Η Λάουρα Έμοντς μείωσε σε 1-3, ακολούθησε το 1-4 από τη Βολερό, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 με πλασέ της Χίπε! Μετά από αμφισβητούμενη φάση οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 4-5 αλλά η Χίπε με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε σε 5-5. Ακολούθησε νέο προβάδισμα της Βολερό με 5-6 αλλά η Χίπε έδωσε ξανά τη λύση ισοφαρίζοντας σε 6-6 και στη συνέχεια με άσσο έγραψε το 7-6 δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο χρυσό σετ. Η Βολερό ισοφάρισε σε 7-7 αλλά η Χίπε με πλασέ έβαλε τον Θρύλο ξανά στη θέση του οδηγού, στην αλλαγή των τερέν σημειώνοντας το 8-7.  Μετά από λάθος στο φιλέ, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +2 το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 9-7 με τη Βολερό να απαντάει και να ισοφαρίζει σε 9-9. Η Τζίνα Λαμπρούση έγραψε το 10-9 για να ακολουθήσει το 10-10 μετά από λάθος στο σερβίς και το 10-11 ύστερα από επίθεση των φιλοξενούμενων. Η Βολερό διεύρυνε το προβάδισμά της για το 10-12 και το 10-13, με τον Ολυμπιακό να μην ανατρέπει την κατάσταση αυτή τη φορά και να χάνει το χρυσό σετ με 10-15.

Tα σετ: 3-2 σε 1.51 25-20 (24’), 16-25 (20’), 25-23 (26’), 25-21 (24’), Χρυσό σετ: 10-15 (17’)