18.6 C

«Πετάει» το Περιστέρι!

Το απόλυτο διατήρησε το Περιστέρι που νίκησε το Λαύριο εντός έδρας με 87-78 σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι

Το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισε νικηφόρα την εκπληκτική πορεία του στο πρωτάθλημα νικώντας το μαχητικό μέχρι το 30′ Λαυριο. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Ράιαν Χάροου – Στίβεν Γκρέι (14π. ο καθένας), ενώ οι Τζαμάλ Νίξον (16π.), Ντορόν Λαμπ (15π.) και Μίλαν Μιλόσεβιτς (12π., 9ρ.) ξεχώρισαν για λογαριασμό του Λαυρίου.Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είναι στο 3-4.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι (10-17 στο 4′ και 23-29 στο 10′ με 9π. του Ντορόν Λαμπ), με τον Αργύρη Πεδουλάκη να έχει παράπονα από τους παίκτες του για την άμυνά του. Στη δεύτερη περίοδο η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων βελτιώθηκε και με ένα 21-14 επιμέρους σκορ το Περιστέρι, που βρήκε και κάποια τρίποντα, μείωσε στο 40-43 (ημίχρονο).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (49-49 στο 24′). Ο Στίβεν Γκρέι έβαλε μπροστά την ομάδα του (52-51) σε ένα σημείο που το Λαύριο είχε προβλήματα με τον Μιχάλη Λούντζη σε ρόλο πλέι μέικερ. Το σκορ πήγε στο 59-51 στο 27′, αλλά οι παίκτες του Σερέλη με τον Λαμπ μπροστάρη επέστρεψαν (61-59 στο 30′).

Το Περιστέρι έκανε ένα σημαντικό 7-0 στο 33′ και το 68-67 έγινε 75-67 στο 35′. Ο Χάροου, ο Γκρέι και ο Σίρκο είχαν σταθερά ρυθμό και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 87-78.

Τα Δεκάλεπτα: 23-29, 40-43, 61-59, 87-78