21.7 C

Σούπερ ΑΕΚ στο β’ μέρος, «απέδρασε» από το Βέλγιο!

H AEK, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να «αποδράσει» με το διπλό από το Βέλγιο, νικώντας την Αντβέρπ με 71-64

Η ΑΕΚ νίκησε στο Βέλγιο την Αντβέρπ με 71-64 για την 7η αγωνιστική του FIBA Champions League και… φιγουράρει στην κορυφή του 3ου ομίλου με ρεκόρ 6-1!

Η ΑΕΚ μετά το αρχικό της προβάδισμα με 18-20 «ξέμεινε» από επιθετικές λύσεις κι έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ο  Σάντερς με δύο τρίποντα έφερε την ομάδα του στο 24-20 με 5/6 πίσω από τα 6,75μ. στο τέλος της πρώτης περιόδου. Τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» που προβληματίστηκαν αρκετά από την αντίπαλη ζώνη και κάποια αυστηρά επιθετικά φάουλ επέτρεψαν στην Αντβέρπ να συντηρεί μια μικρή διαφορά στη δεύτερη περίοδο (31-26). H AEK ήταν πολύ άστοχη (12/32 σουτ), ενώ παρουσίαζε και πρόβλημα στο ριμπάουντ (8 επιθετικά οι Βέλγοι στο πρώτο μέρος), με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τους γηπεδούχους στο +10, 38-28.

Η βελτίωση της άμυνας και οι καλές επιλογές του Λαρεντζάκη έβαλαν γρήγορα την ΑΕΚ γρήγορα ξανά στο ματς, 40-36.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο αντέδρασαν και προηγήθηκαν εκ νέου με διαφορά 10 πόντνω (48-38)/.

Ο Λαρεντζάκης οδήγησε σε ένα νέο ξέσπασμα και πλησίασε στον πόντο, 48-47, ενώ από την ασίστ του Σαντ-Ρόος στον Τσαλμπούρη ήρθε η ισοφάριση (49-49) και το σόλο του Μωραΐτη έφερε την προσπέραση (49-51) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το αντιαθλητικό του Μπλάιενμπεργκ δεν εξαργυρώθηκε από την «Ένωση» (49-52), που συνέχιζε χωρίς τον Μέις λόγω ενοχλήσεων στο πόδι. Το +4 από το γκολ-φάουλ του Σάκοτα (51-55) δεν κράτησε πολύ (58-57), αλλά οι καλές άμυνες των «κιτρινόμαυρων» και το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφεραν νέο προβάδισμα, 58-61. Τα ανόητα λάθη του Γκρίφιν δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να αυξήσει τη διαφορά της, όμως το μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 1:51 για το τέλος έφερε την ομάδα του στο +4, 62-66. Μετά τις δύο χαμένες βολές του Τέιτ ο «Λάρι» με προσωπικό καλάθι έγραψε το 62-68 με 1:11 να απομένουν. Η «Ένωση» δεν απειλήθηκε στη συνέχεια και με τον Λαρεντζάκη να παίρνει ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ έκλεισε το ματς με τρίποντο του Γκρίφιν για το τελικό 64-71.

Δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71