23.7 C

Νίκη – πρόκριση για την εθνική Νέων!

Η εθνική Νέων νίκησε με 5-3 την αντίστοιχη ομάδα της Ρουμανίας και πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση του elite round του Euro U-19

Η εθνική Νέων «κλείδωσε» το εισιτήριο για την τελική φάση της elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-19 καθώς νίκησε με 5-3 τη Ρουμανία.

Στο 20′ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε το σκορ με τον Ιωαννίδη, αλλά οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν αμέσως (21′) με τον Σέφερ. Στο 34′ ο Τσαούσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Γιάννη Γκούμα σκόραραν νωρίς στο β’ μέρος με τον Ιωαννίδη (46′) να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να κάνει το 3-1, ενώ στο 74′ ο Μπότος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση της ελληνικής ομάδας κάνοντας το 4-1.

Τα γκολ όμως, δε σταμάτησαν εκεί! Ο Πετρίλα στο 78′ μείωσε σε 4-2, στο 84′ ο Εμμανουηλίδης έκανε το 5-2 και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σέφερ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 5-3.

Η σύνθεση της εθνικής Νέων: Νικοπολίδης, Λυρατζής (87′ Βιταλιώτης), Τσαούσης (68′ Λιάβας), Μιχαϊλίδης, Νεοφυτίδης, Μελιόπουλος, Ιωαννίδης, Μπότος (87′ Κουτσουπιάς), Δούμτσης (60′ Γαϊτανίδης), Διαμαντής.