19.8 C

Θρίαμβος του Προμηθέα στη Λιθουανία

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Προμηθέας επικρατώντας της Νεπτούνας με 83-82 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων

Την πέμπτη νίκη του σε 6 παιχνίδια πέτυχε ο Προμηθέας επικρατώντας εκτός έδρας με 83-82 της Νεπτούνας για τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League, σε ένα ματς πραγματικά ακατάλληλο για καρδιακούς έτσι όπως εξελίχθηκε.

To παιχνίδι στη Svyturio Arena ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά με την Νεπτούνας να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με τον Γκραντ και τον Προμηθέα να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά με 11-12 χάρη σε τρίποντο του Τόνι Μέιερ παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 5-2 έκλεισαν το δεκάλεπτο με 16-14 με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχει μόλις μία εύστοχη προσπάθεια πίσω από τα 6,75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αχαιοί έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεσή τους τον Τέρελ Παρκς ο οποίος είχε σε αυτό το διάστημα 8 πόντους με 4/5 δίποντα και 2 ριμπάουντ έκανε ότι μπορούσε για να πάει η ομάδα του με τη μικρότερη δυνατή διαφορά στο τέλος του πρώτου 20λεπτου με τη Νεπτούνας να έχει βραχεία κεφαλή με 36-34.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στους Πατρινούς που έκαναν σερί 7-0 στην τρίτη περίοδο (36-41) και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Παρκς που έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Νεπτούνας και με ένα ακόμη μακρινό σουτ του Μέιερ από τη γωνία έγινε το 49-55 για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 55-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί θέλησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους βρίσκοντας ρυθμό πίσω από τα 6,75 με τον Ντελινινκάιτις όπου πήραν τα ηνία με 68-61 στο 35΄αλλά τόσο ο Γκίκας όσο και ο Σαλούστρος κράτησαν όρθιο τον Προμηθέα μειώνοντας σε 72-71 στο 37ο λεπτό. Ένα τρίποντο-μαχαιριά του Νίκου Γκίκα στον αιφνιδιασμό έγραψε το 74-76 με τον Μπράουν να ευστοχεί σε 1/2 βολές στα 39 δεύτερα κάνοντας το 76-79. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως οι Αχαιοί θα πάρουν εύκολα τη νίκη λίγο έλειψε στο τέλος να χαθεί μιας και το τρίποντο του Ουίλιαμς με ταμπλό στα 4 δεύτερα μείωσε σε 82-83 ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά άντεξε πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-34, 55-57, 82-83.