18.3 C

Τα ρεκόρ που «έσπασαν» στο Ολυμπιακός – Ντιεκίρχ

Τα ρεκόρ που «έσπασε» η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού στον αγώνα επί της Ντιεκίρχ

Δύο ρεκόρ «έσπασαν» στον ευρωπαϊκό αγώνα πρεμιέρας για το CEV Challenge Cup του Ολυμπιακού επί της Ντιεκίρχ.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού έκανε απίστευτα πράγματα στη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στην Ντιεκίρχ στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων για το CEV Challenge Cup.

Οι «ερυθρόλευκες» με το 25-2 που κατέκτησαν το δεύτερο σετ έκαναν νέο ρεκόρ όσον αφορά το πιο ευρύ σκορ σε σετ. Το προηγούμενο ρεκόρ πόντων σε σετ σε αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης ήταν και πάλι του Ολυμπιακού με 25-4 κόντρα στην Πφέφιγκεν.

Μάλιστα η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κατέρριψε και άλλο ένα ρεκόρ. Αυτό της παραχώρησης πόντων σε έναν αγώνα. Ο Θρύλος παραχώρησε μόλις 18 πόντους στην ομάδα του Λουξεμβούργου, με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μάλιστα, να χρησιμοποιεί στο τρίτο σετ τις αναπληρωματικές του παίκτριες.