21.1 C

Πρώτη νίκη για τον ΑΟ Θήρας

Την «παρθενική» νίκη της ευρωπαϊκής του ιστορίας πέτυχε ο ΑΟ Θήρας επικρατώντας με 3-0 σετ της ΑΕ Λεμεσσού για την πρώτη φάση του Challenge Cup

Έγραψε ιστορία ο ΑΟ Θήρας με την πρώτη ευρωπαϊκή του νίκη.
Οι νησιώτες επικράτησαν άνετα της ΑΕ Λεμεσσού με 3-0 σετ και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Η ομάδα της Σαντορίνης στον επαναληπτικό της Κύπρου στις 14 Νοεμβρίου θέλει δύο σετ για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Οι γηπεδούχες είχαν όπλο το σερβίς και με 12 άσους πέτυχαν μια άνετη νίκη.

Η Καναδή πασαδόρος του ΑΟ Θήρας, Μέγκαν Κιρ, δεν ξεπέρασε το διάστρεμμα που την ταλαιπωρούσε και τη θέση της στη βασική εξάδα πήρε η νεαρή Παναγιώτα Ξανθοπούλου.

Αξίζει να τονιστεί ότι η Εύα Μερτέκη με 18 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα και είχε άξια συμπαραστάτρια την Άλκηστη Καραφουλίδου με 15 πόντους, εκ των οποίων οι 7 με άσσους. Η Σαντορίνη με εξαίρεση το πρώτο σετ που έκανε ανατροπή από το 14-21, δεν δυσκολεύτηκε να πανηγυρίσει τη νίκη, που της δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 26-24, 25-20, 25-16.