18.7 C

Ισοπαλία για Ολυμπιακό στο Αννόβερο

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού αναδείχθηκε ισόπαλη με 9-9 του Αννόβερο

Ισόπαλος με 9-9 στο Αννόβερο της τοπικής ομάδας αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός μένοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι της φάσης των ομίλων του Champions League μακριά από τη νίκη.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης, δεν βρίσκονται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και φανέρωσαν πολλά αμυντικά κενά, που δεν τους επέτρεψαν να «αποδράσουν» με τη νίκη
Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου η οποία στη πρεμιέρα είχε χάσει με 7-6 από την Βερόνα, βρέθηκε να χάνει με 7-4 στα μισά του τρίτου οκταλέπτου ωστόσο με ντεμαράζ στα τελευταία λεπτά κατάφερε να μην ηττηθεί. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-5 με τον Γούνα στον παίκτη παραπάνω, 1:12 πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Με δύο σερί γκολ του Μπούσλιε η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ισοφάρισε σε 7-7 δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα.

Ο Ρέαλ έδωσε και πάλι προβάδισμα (8-7) στη γερμανική ομάδα αλλά ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε και πάλι για τον Ολυμπιακό, 4:43 για το τέλος του αγώνα.

Ο Γούνας με γκολ στον παίκτη παραπάνω έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 8-9 αλλά ο Τζορτζέτι μισό λεπτό πριν το τέλος του αγώνα ισοφάρισε σε 9-9 που ήταν και το τελικό σκορ. Ο Ολυμπιακός την επόμενη αγωνιστική (21/11) υποδέχεται την Σπαντάου και θέλει να πετύχει την πρώτη του νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 4-2, 2-1, 2-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μυλωνάκης (6:05), 1-1 Μπργκούλιαν Ντ  (π/π, 5:00), 1-2 Μουρίκης (4:11),

2ο οκτάλεπτο: 1-3 Δερβίσης (π/π, 6:57), 2-3 Μπουκόφσκι (6:09), 3-3 Ράντοβιτς (πέναλτι, 2:13), 4-3 Μπργκούλιαν Ντ. (π/π, 1:52), 4-4 Ομπράντοβιτς (π/π, 00:33), 5-4 Μπργκούλιαν Ντ. (00:08)

3ο οκτάλεπτο: 6-4 Ράντοβιτς (7:41), 7-4 Τζιορτζέτι  (πέναλτι, 7:04), 7-5 Γούνας (π/π, 1:13)

4ο οκτάλεπτο: 7-6 Μπούσλιε (φουνταριστός, 6:52), 7-7 Μπούσλιε (περιφέρεια, 6:03), 8-7 Ρεάλ  (π/π, 5:11), 8-8 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:41), 8-9 Γούνας (περιφέρεια, 3:49), 9-9 Τζιορτζέτι (00:36)

Αννόβερο: Σκένκελ, Κόρουσιτς,  Τζιορτζέτι 2, Ρεάλ 1,  Μπργκούλιαν 3, Ράντοβιτς 2, Τζόκιτς, Πρέους, Σέκουλιτς, Μπουκόβσκι 1, Μπαν, Γουίνκελχορστ, Γκετζ

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Κάκαρης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος