17.8 C

Προκρίθηκε στο χρυσό σετ μέσα στην Πόλη

Την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε ο ΠΑΟΚ ο οποίος αν κι έχασε με 3-2 από την Μπουγιουκσεχίρ εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση επικρατώντας στο χρυσό σετ. Υπενθυμίζεται πως οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο ματς στην Πυλαία είχαν επικρατήσει με 3-2 σε ένα δύσκολο ματς και ο επόμενος αντίπαλος θα προκύψει από τον νικητή του United Volleys Φρανκφούρτης – Ποσογίλνιτσα πριν την είσοδο στους ομίλους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το πρώτο τάιμ άουτ (8-8) με την ελληνική ομάδα να παίρνει αέρα τριών πόντων με 8-11 χάρη σε δυο επιθέσεις και ένα μπλοκ του Τζούριτς και τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να μειώσουν σε 17-18 αλλά με δυο συνεχόμενους πόντους από τον Χιμένεθ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και πάλι σε θέση ισχύος καταφέρνοντας τελικά να κερδίσει το πρώτο σετ με 21-25 και να γίνει το 1-0.

Η τούρκικη ομάδα αντέδρασε στο δεύτερο σετ μπαίνοντας δυνατά όπου προηγήθηκε με 9-6 το οποίο δεν κράτησε πολύ μιας και οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Βενεζουελάνο Μαρκέζ πήραν τα ηνία με 9-10, με τις δυο ομάδες να βαδίζουν μαζί μέχρι το 13-13 και τον δικέφαλο να περνά μπροστά με 14-16. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης κατάφερε να κερδίσει το σετ με 25-22 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν καθαρά ελληνική υπόθεση μιας και οι παίκτες του Σέρτζιου Στάνκου είχαν από νωρίς ένα προβάδισμα ασφαλείας με 6-10 και 13-19 για να το κατακτήσουν με 21-25 κάνοντας το 1-2 ωστόσο μάχη έγινε στο τέταρτο σετ με τους Τούρκους να απαντούν με το ίδιο νόμισμα παίρνοντας το με 25-22 ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Μπουγιουκσεχίρ προηγήθηκε με πέντε πόντους (8-3), ο Δικέφαλος προσπάθησε, βρίσκοντας λύσεις από τον Μπούτο, αλλά οι Τούρκοι διατηρώντας το προβάδισμα κατάφεραν να φέρουν το ματς στο 3-2 (15-12) και την πρόκριση στο χρυσό σετ. Εκεί οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 2-5 με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν σε 6-6 ωστόσο η ελληνική ομάδα βγάζοντας πάθος στα κρίσιμα σημεία κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-22, 21-25, 25-22, 15-12), Χρυσό σετ: 13-15 σε 140′

ΒΒSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 17 (13/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Γκοκγκόζ 4 (4/21 επ., 60% υπ. – 42% άριστες), Χαγίρλι 13 (9/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκουνιές 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Γενιπαζάρ 7 (2/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοσκούν 3 (3/10 επ.) / Σαχίν (λ, 71% υπ. – 71% άριστες), Τόι 21 (18/27 επ., 3 μπλοκ), Τσιν 2 (1/2επ., 1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (6/12 επ., 2 άσσοι), Μάρκεζ 12 (7/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 21% άριστες), Τζούριτς 18 (18/40 επ.), Χιμένες 19 (17/34 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. – 12% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 52% υπ. – 14% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 3 (3/3 επ.), Σαφράνοβιτς.