18 C

Έσπασε το ρόδι για ΠΑΟΚ νικώντας την Ναντέρ

Την παρθενική του νίκη στη φετινή διοργάνωση του BasketBall Champions League πέτυχε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 83-82 της Ναντέρ στην Πυλαία

Την παρθενική του νίκη στη φετινή διοργάνωση του BasketBall Champions League πέτυχε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 83-82 της γαλλικής Ναντέρ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος. Κορυφαίοι από τους νικητές ήταν ο Ζάρας που τέλειωσε το ματς πετυχαίνοντας 18 πόντους με τον Χρυσικόπουλο να τον ακολουθεί με 15 ενώ από την γαλλική ομάδα ξεχώρισαν οι Γιουσκεβίτσιους με 19 και Πάλσον με 16 πόντους αντίστοιχα.

Από το ξεκίνημα του ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 10-10 στα μισά του δεκαλέπτου προτού οι φιλοξενούμενοι προηγηθούν με βραχεία κεφαλή με 18-17 στο 8ο λεπτό και τους γηπεδούχους να κλείνουν προηγούμενοι το δεκάλεπτο με 20-18.

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά και με καλή άμυνα και σερί 8-2, προηγήθηκε με 28-20, στο 13′, δείχνοντας να ελέγχει το ματς και παρότι οι δυο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν εύκολα καλάθια, οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν το προβάδισμά τους με 39-33 στο 18ο λεπτό πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +6 και σκορ 41-35.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Ναντέρ μπήκε με απειλητικές διαθέσεις καταφέρνοντας να μειώσει σε απόσταση αναπνοής (46-44 στο 24′) χάρη στην άμυνά της όπου σε συνδυασμό με την επίθεσή της τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 13-5 πέρασε μπροστά με 46-48. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου φαίνονταν να τα έχουν χαμένα και να κυνηγούν στο σκορ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 53-54.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Γάλλους να κρατάνε στα χέρια τους ένα σημαντικό προβάδισμα με 57-64 στο 34′ με τους ασπρόμαυρους να μειώνουν αρχικά σε 65-68 και λίγο μετά σε 72-73, 3 λεπτά πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Γιουσκεβίτσιους συντηρούσε τη διαφορά υπέρ της Ναντέρ με 72-76 ωστόσο η επιμονή των παικτών του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά απέφερε καρπούς καθώς ο Ζάρας με το σκορ στο 79-82 κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο ευστοχώντας σε 3/3 βολές για να έρθει ο Μαργαρίτης στο τέλος με 1/2 βολές να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82