24.2 C

Τσιτσιπάς – Κόρντα 2-0: Νικηφόρα πρεμιέρα στο Σινσινάτι για τον Έλληνα τενίστα

Με άνεση ξεπέρασε το πρώτο εμπόδιο του Σεμπάστιαν Κόρντα ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του ATP 100 στο Σινσινάτι.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 2-0 σετ του αντιπάλου του και προκρίθηκε στους «16» του τουρνουά, εκεί όπου τα ξημερώματα της Παρασκευής θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Λορέντσο Σονέγκο, που απέκλεισε νικώντας με 2-0 σετ τον Τόμι Πολ.

Ο Αμερικανός Κόρντα δυσκόλεψε αρκετά τον Τσιτσιπά στο πρώτο σετ, το οποίο εν τέλει κατέληξε στα χέρια του Έλληνα τενίστα χάρη στο τάι-μπρέικ με 7-6. Στο δεύτερο σετ ο «Tsitsi-fast» απλοποίησε την κατάσταση και επικράτησε με 6-3, σε ένα αγώνα που έφτασε τη μία ώρα και 40 λεπτά.

«Ήξερα ότι θα έχω δύσκολη αποστολή, ο Κόρντα τα πάει καλά τελευταία. Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν, ήμουν εκεί», τόνισε σε δηλώσεις του μετά το ματς ο Στέφανος Τσιτσιπάς.