21.5 C

Τουρκία – Ελλάδα 67-76: Ασταμάτητη εθνική αγκάλιασε την πρόκριση στην Πόλη!

Ο Αγραβάνης ήταν εντυπωσιακός (double double), ο Σλούκας δημιουργούσε, ο Παπαγιάννης κάρφωνε και η Ελλάδα υπέταξε για δεύτερη φορά την Τουρκία μέσα σε λίγα 24ωρα για να καπαρώσει την πρώτη θέση του ομίλου

Τεράστια εμφάνιση, πολύ μεγάλη νίκη για την Ελλάδα στην Πόλη! Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου υπέταξαν για δεύτερη φορά την Τουρκία μέσα σε λίγες μέρες (67-76) και έκανε βήμα πρόκρισης στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023!

Για την Ελλάδα πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να ακολουθεί με 19 (και 9 ριμπάουντ), ενώ 9 ασίστ είχε ο Κώστας Σλούκας. Σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Μωραΐτης που πέτυχε 10 πόντους.

Οι Τούρκοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τους Λάρκιν και Μαχμούτογλου με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα ωστόσο υστέρησαν από την περιφέρεια όπου είχαν το φτωχό 29%.

Η ισορροπία που υπήρξε στις δύο πρώτες περιόδους ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη από τη στιγμή που η εθνική πόνταρε πολλά στην άμυνα και ήταν συγκεντρωμένη στο μαρκάρισμα του Λάρκιν. Ο Μπιρσέν ανέλαβε τον ρόλο στο σκοράρισμα των Τούρκων, οι οποίοι όμως ήταν τρομερά άστοχοι από την περιφέρεια και για αυτό οι παίκτες του Μανωλόπουλου με εύστοχες και καλές επιλογές άρχισαν να μεταφέρουν το άγχος στο στρατόπεδο των γηπεδούχων που βρέθηκαν πίσω στο σκορ τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο δεκάλεπτο έστω και με τρεις πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακό για την εθνική που πραγματικά ήταν εκπληκτική στο παρκέ. Με φανταστική άμυνα πάνω στους περιφερειακούς της Τουρκίας έτρεξε ένα επιμέρους 13-26 σε όλη την περίοδο αφού εκτός από την άμυνα, οι Σλούκας και Παπανικολάου σήκωσαν το… βάρος από τη γραμμή των 6,75μ., με τον πρώτο μάλιστα να έχει να επιδείξει φανταστικές συνεργασίες με τον ασταμάτητο Γιώργο Παπαγιάννη που κυριαρχούσε στη ρακέτα. Το 46-62 προμήνυε για ένα πιο «άνετο» τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά εκεί ήρθε η απάντηση.

Η Τουρκία μπήκε μεταμορφωμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο απέναντι σε μια εθνική που δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του τρίτου δεκαλέπτου: Ο Μαχμούτογλου το πήρε… προσωπικά και σε συνδυασμό με τα ριμπάουντ των Μπιρσέν – που εκτέλεσε και για τρεις – και του Λάρκιν έτρεξε ένα απίστευτο σερί 14-0 (!) για το 60-62!

Η Ελλάδα έμεινε χωρίς να σκοράρει για 5′ και το ρόδι στην τέταρτη περίοδο έσπασε ο Παπανικολάου με την ασίστ του Σλούκα για το 60-64 πριν ακολουθήσει τρίποντο του Αγραβάνη για το 60-67. Η εθνική διατήρησε το μικρό προβάδισμα πέντε πόντων που είχε στη συνέχεια και έτσι έφτασε στην πολυπόθητη δεύτερη σερί νίκη κόντρα στους Τούρκους για να κάνει το πλέον καθοριστικό βήμα πρόκρισης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 33-36, 46-62, 67-76

Ομαδικά στατιστικά – Τουρκία: 17/38 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 3/3 βολές, 40 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 14/32 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 9/12 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Λάρκιν 16 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χαλτάλι 4 (7 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 15 (5/10 τρίποντα), Τουντσέρ 10 (2), Καμπατζά 2 (1/5 σουτ), Μπιρσέν 12 (1/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Γκεγίκ, Σαβάς 6, Γκαζί, Ουλουμπάι 2 (1/6 σουτ), Οζντεμίρογλου.

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Αγραβάνης 22 (4/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Παπαγιάννης 21 (8/12 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/7 τρίποντα), Μωραΐτης 10 (3/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης (0/5 σουτ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μουράτος, Κουζέλογλου 3 (1), Γόντικας, Γκίκας.