17 C

Τεσσάρα η Λειψία, στραβοπάτησε ξανά η Λεβερκούζεν

Η Γκλάντμπαχ ήταν η τελευταία ομάδα που είχε κερδίσει η Λειψία – πριν από έναν μήνα – με σκορ 4-1. Η έναρξη του 2022 βρήκε τους παίκτες του Ντομένικο Τεντέσκο να νικούν με ακριβώς το ίδιο σκορ τη Μάιντς και να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα και να πλησιάζουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Το τρίποντο ήρθε αρκετά εύκολα (όπως αποτυπώνεται και στο τελικό αποτέλεσμα) αφού η αποβολή του Χακ στο 20′ – στη φάση που κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε ο Αντρέ Σίλβα – έκανε τους Ταύρους να κυριαρχήσουν. Το 2-0 ήρθε από τον Σόμποσλαϊ στο 47′, με τη Μάιντς να μειώνει προσωρινά με τον Λι στο 57′: Ένα λεπτό αργότερα ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός έδωσε ασίστ στον Ενκουνκού για το 3-1, με τον Γάλλο που πραγματοποιεί μια φανταστική χρονιά να πιστώνεται ασίστ στο τέταρτο γκολ και δεύτερο του Αντρέ Σίλβα στο ματς.

Η Λεβερκούζεν υπέστη τέταρτη σερί απώλεια βαθμών και έκανε ποδαρικό στο 2022 με το αριστερό αφού έμεινε στο 2-2 με την Ουνιόν Βερολίνου. Ο Πάτρικ Σικ δεν θα μπορούσε να μη βρει δίχτυα αλλά τα αμυντικά κενά τα τιμώρησε ο Πρόμελ από πλευράς φιλοξενούμενων με δύο γκολ σε πέντε λεπτά. Ο Τα έσωσε τον βαθμό στο 84′ με τον Παναγιώτη Ρέτσο να μένει στον πάγκο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 7/1

Μπάγερν – Γκλάντμπαχ 1-2 (18′ Λεβαντόφσκι / 27′ Νόιχαους, 31′ Λάινερ)

Σάββατο 8/1

Λειψία – Μάιντς 4-1 (21′ πεν., 61′ Αντρέ Σίλβα, 47′ Σόμποσλαϊ, 58′ Ενκουνκού / 57′ Λι)

Λεβερκούζεν – Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (38′ Σικ, 84′ Τα / 45′, 50′ Πρόμελ)

Φράιμπουργκ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-2 (6′ Χάμπερερ, 46′ Γου-Γεόνγκ / 60′ Οκουγκάβα, 87′ Λάσμε)

Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 3-1 (38′, 44′ Μπεμπού, 90+3′ Ράουμ / 5′ Γκρέγκοριτς)

Γκρόιτερ Φιρτ – Στουτγκάρδη 0-0

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντόρτμουντ (19:30)