20.9 C

Ρεάλ – Μπασκόνια 70-69: Ο Στάουσκας έχασε τον αγώνα για τους Βάσκους

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί της Μπασκόνια με 70-69, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 17-6, ενώ οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 8-15.

Σε ένα παιχνίδι που από το ξεκίνημά του έδειχνε ότι θα είναι ντέρμπι, η Μπασκόνια δυσκόλεψε πάρα πολύ τη Ρεάλ, καθώς η πρώτη περίοδος τελείωσε με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να είναι μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους 14-19.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στον έναν πόντο (36-37) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, ενώ 6:34 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου πέρασαν μπροστά με 45-44. Με τον Τρέι Τόμπκινς (20 π) να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +4 (53-49).

Η αναμέτρηση στην τελευταία περίοδο πήρε μία άγρια ομορφιά, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Ρεάλ βρέθηκε δύο πόντους μπροστά (69-67), αλλά ο Σαβόν Σιλντς έπιασε στον… ύπνο την άμυνα της «Βασίλισσας» και κατάφερε να ισοφαρίσει με 2,3 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, ο Νικ Στάουσκας υπέπεσε σε ένα αχρείαστο φάουλ και έδωσε τη δυνατότητα στον Φακούντο Καμπάτσο να ευστοχήσει στη μία από τις δύο βολές και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με 70-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-38, 53-49, 70-69