21.9 C

Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 86-76: Οι Μαδριλένοι πήραν το… τρελό Clasico

Σε ένα ματς με τρελό ρυθμό και πολλές εναλλαγές στο σκορ και διακυμάνσεις, η Ρεάλ πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 86-76 και ανέβηκε στο 5-3 ρεκόρ, πλησιάζοντας στην κορυφή την Μπαρτσελόνα, η οποία έπεσε στο 6-2.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε εντυπωσιακά στο ματς, προηγήθηκε ακόμα και με +21 (30-9) δείχνοντας πως θα έχει ένα εύκολο βράδυ, αφού οι Καταλανοί μάλλον δεν είχαν συνειδητοποιήσει πως το ματς είχε όντως ξεκινήσει. Οι παίκτες του Πέσιτς αντέδρασαν και με εκπληκτική δεύτερη περίοδο έκαναν απίθανη ανατροπή και πήγαν στα αποδυτήρια στο +2 (48-50).

Η Ρεάλ όμως που είχε Ράντολφ, Καμπάτσο, Ντεκ και Μίκι σε εξαιρετική μέρα με 16, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα ξαναπήρε τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη με 86-76. Για την Μπαρτσελόνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίροτιτς με 19.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 48-50, 71-64, 86-76