22.6 C

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3: Επίδειξη δύναμης και μια ανάσα από το 30ό!

Πιο κοντά από ποτέ στο 30ό πρωτάθλημα της ιστορίας του! Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στον Άγιο Θωμά απέναντι στον Παναθηναϊκό (3-1) στην εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική της Volley League.

Οι Ερυθρόλευκοι βρίσκονται στο +9 από τον Φοίνικα, στο +12 από τον Παναθηναϊκό και στο +14 από τον ΠΑΟΚ, έχοντας μετατρέψει ουσιαστικά τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος σε ματς… διαδικαστικού χαρακτήρα.

Με όπλο το εκπληκτικό φλοτ σέρβις των Όκολιτς και Στιβαχτή, τη σπουδαία δουλειά που έκαναν στο μπλοκ μαζί με τον Ανδρεάδη και ασφαλώς με τους καθοριστικούς και κρίσιμους πόντους από Έγκλεσκαλνς και Φρομ, ο Ολυμπιακός «τελείωσε» τους Πράσινους και ετοιμάζεται να επιστρέψει στην κορυφή μετά από έναν χρόνο απουσίας.

Εκεί που φάνηκε πως ο Ολυμπιακός έχει το μέταλλο που του έλειπε πέρσι, ήταν στο πρώτο σετ. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 5 πόντους (14-9) χάρη στα σέρβις του Τσάτσιτς, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας και κομβικό τον Φρομ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (16-16). Χάρη στο μπλοκ του Όκολιτς και τον άσσο του Ανδρεάδη με φλοτ σέρβις οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 20-22 και με επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς έκαναν το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-11 στο δεύτερο σετ εκμεταλλευόμενοι τα συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων, ωστόσο ο Έγκλεσκαλνς με τρία μπλοκ και χάρη στα σέρβις του Στιβαχτή ήρθε ένα 6-0 σερί από πλευράς φιλοξενούμενων. Ο Φρομ έδωσε τρεις ευκαιρίες για σετ μπολ (21-24), ωστόσο ο Ράπτης με διαδοχικούς άσους έδωσε νέο ενδιαφέρον και παράταση, ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι με τον Γερμανό ακραίο κατέκτησαν το σετ και έκαναν το 0-2 (27-29).

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου αντέδρασε στο τρίτο σετ και πήρε μεγάλο προβάδισμα το οποίο παρότι «έκλεισε» από τον Λετονό διαγώνιο του Ολυμπιακού, μείωσε σε 1-2, με την ομάδα του Καζάζη να αντιδρά στο τέταρτο σετ και με τα φλοτ σέρβις του Στιβαχτή να φτάνει σε διαφορά επτά πόντων (7-14). Με επίθεση του Έγκλεσκαλνς οι Ερυθρόλευκοι έκλεισαν το σετ και πανηγύρισαν τη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

Τα σετ: 1-3 (21-25, 27-29, 25-23, 19-25)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δ. Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 15 (11/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 31% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (3/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 32% άριστες), Πανταλέων 3 (3/5 επ.), Ράπτης 10 (8/44 επ., 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ, 54% υπ. – 38% άριστες), Συναδινός (λ), Πελεκούδας 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Φρομ 18 (14/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/4 επ.), Μιγιαΐλοβιτς 19 (18/33 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 24 (19/40 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Όκολιτς 7 (2/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 41% άριστες), Τζιάβρας (λ), Νικολάκης, Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.