22.2 C

Παναθηναϊκός – Λαύριο 105-74: Εύκολη επιστροφή στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε πολύ εύκολα του Λαυρίου με 105-74, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League και συνεχίζει να βρίσκεται μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος.

Από την αρχή του αγώνα οι Πράσινοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους, με το Λαύριο να αρέσκεται σε έναν δευτερεύων ρόλο στην αναμέτρηση. Ήδη από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε προβάδισμα 21 πόντων (52-31) και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε μία εύκολη επικράτηση.

Ο Παναθηναϊκός δεν έριξε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και δεν επέτρεψε στο Λαύριο να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης σε κανένα σημείο του αγώνα. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +30 (83-53) και στην τελευταία διαδικαστική περίοδο επισφράγισε τη νίκη με 105-74.

Κορυφαίος για τους Πράσινους ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 25 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά οι Άλμαν (15 π) και Ντάιμ (13 π) πάλευαν μόνοι τους.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 52-31, 83-53, 105-74