23.4 C

Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης 82-86: Θα τα ξαναπούμε…

Ο Ολυμπιακός πάλεψε σαν θεριό απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά λύγισε στην παράταση (82-86), γνωρίζοντας την 5η φετινή ήττα του στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 86-82 στην παράταση (σ.σ.: 69-69 η κανονική διάρκεια του αγώνα), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague. Για πρώτη φορά, από τη σεζόν 2016/17 όταν και άλλαξε το format της διοργάνωσης, οι τρεις φορές Πρωταθλητές έχασαν και τα δύο παιχνίδια σε μία «διαβολοβδομάδα».

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν την τελευταία επίθεση στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά ο Κώστας Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο. Πάντως, ο Σακίλ ΜακΚίσικ έπαιξε σούπερ άμυνα στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ, πάνω στον Τζέισι Κάρολ, κλέβοντας την μπάλα, και θα μπορούσε να πάρει πάνω του τη φάση στο τέλος και να βγει στον αιφνιδιασμό, αλλά προτίμησε να πατήσει… φρένο και να πασάρει στη γωνία και τον Έλληνα γκαρντ.

Στην πεντάλεπτη παράταση, ο Σέρχιο Γιουλ πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο 33 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (81-82) και οι Μαδριλένοι εξασφάλισαν τη 10η νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα (10-5), με τους Πειραιώτες να έχουν, πλέον, ρεκόρ 7-7. Ο Ισπανός γκαρντ είχε 0/3 τρίποντα στο προηγούμενο παιχνίδι της ομάδας του (σε 17:16), αλλά απέναντι στον Ολυμπιακό μέτρησε 3/6 τρίποντα και συνολικά 21:59.

Η Ρεάλ, που προερχόταν από τα 4/31 τρίποντα στην έδρα του Παναθηναϊκού (12.9%), ήταν εύστοχη στα κρίσιμα σημεία και με 13/32 τρίποντα (40.6%) πέρασε νικηφόρα από το ΣΕΦ.
«Μελανό» σημείο του ματς ήταν ο τραυματισμός του Άντονι Ράντολφ, ο οποίος αποχώρησε με καροτσάκι από το γήπεδο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε 10 παίκτες και σφιχτό rotation. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως ο εκπληκτικός Χασάν Μάρτιν άρχισε κανονικά στο τρίτο δεκάλεπτο και έγινε πρώτη φορά αλλαγή στα 05:25 πριν από το τέλος της τέταρτης περιόδου! Ο Αμερικανός σέντερ έδωσε εκπληκτικές μάχες με τον Γουόλτερ Ταβάρες και κατάφερε να σκοράρει 18 πόντους, με 8/12 δίποντα και 2/2 βολές! Δεκαοκτώ (18) πόντους πέτυχε και ο «αέρινος» ΜακΚίσικ, ο οποίος δεν δίστασε να τα βάλει ουκ ολίγες φορές με τον πανύψηλο Γουόλτερ Ταβάρες!

Ο Σλούκας πέτυχε 11 πόντους και έδωσε 7 ασίστ, σκοράροντας τους πρώτους πόντους στο ματς, 02:41 πριν από το τέλος της τέταρτης περιόδου, κάνοντας με τρίποντο το 66-69. Στην παράταση, στο 81-82, ο Μάρτιν έκανε λανθασμένη πάσα στον Σλούκα, στα 14 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ήταν μία καθοριστική φάση στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης:

Ο αγώνας

Ο Κώστας Παπανικολάου «έσφιξε τα δόντια» και έδωσε το «παρών» στη σπουδαία αναμέτρηση. Μάλιστα, ήταν και «πενταδάτος». Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άρχισε το ματς με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Έλις. Μία άκρως αθλητική πεντάδα. Από την πλευρά του, ο Πάμπλο Λάσο παρέταξε τους Λαπροβίτολα, Αμπάλδε, Ντεκ, Ράντολφ και Ταβάρες στη βασική πεντάδα.

Ολυμπιακός και Ρεάλ έδωσαν έμφαση στην άμυνα και το σκορ έπειτα από το πρώτο πεντάλεπτο ήταν μόλις στο 4-7! Οι μονομαχίες στις δύο ρακέτες ήταν δυνατές και σκληρές. Καλάθι στην αρχή έμπαινε με… αίμα! Οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί 4-0 προηγήθηκαν 4-2, με τον Παπανικολάου να τροφοδοτεί τον Έλις στον αιφνιδιασμό και τον Αμερικανό σέντερ να καρφώνει, μόνος του απέναντι στο καλάθι. Με ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα (4-5) και λέι-απ του Ντεκ στον αιφνιδιασμό, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-7 στο 6′, κάνοντας ένα δικό τους σερί με 5-0. Ο ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 9-9 στο 7′, στην πρώτη από τις πολλές «πτήσεις» που ακολούθησαν!

Ο Ολυμπιακός είχε ως αμυντικό στόχο να μην φτάνει η μπάλα στον Ταβάρες και η δουλειά έγινε και με το παραπάνω στο πρώτο διάστημα του αγώνα, με τον θηριώδη σέντερ να μένει άποντος στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας μόνο ένα σουτ (0/1). Οι Ερυθρόλευκοι έριξαν εκεί το βάρος και ο Λαπριβίτολα βρήκε την ευκαιρία να πάρει 5 τρίποντα, βάζοντας τα 2. Ο Παπανικολάου απάντησε στο 8′ με το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 12-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Ο Ολυμπιακός είχε 3/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ και μόλις 2 λάθη. Η Ρεάλ μέτρησε σε αυτό το διάστημα 2/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Καμία σχέση η αμυντική συμπεριφορά στα δύο «κολλητά» ματς του Θρύλου στο ΣΕΦ απέναντι σε Βαλένθια και Ρεάλ. Πολύ πιο σκληροί ήταν απόψε οι παίκτες του Μπαρτζώκα. Οι Χάρισον, Βεζένκοβ και Σπανούλης πήραν φάουλ πάνω στην προσπάθεια, πηγαίνοντας στη γραμμή των βολών, και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-16 στο 13′. Οι δύο ομάδες κατανάλωναν πολλή ενέργεια στην άμυνα και στο 15′ τα τρίποντα ήταν 1/9 και 2/10 αντίστοιχα! Με ατομική ενέργεια του Σπανούλη στο 15′ (21-19) και φόλοου του Βεζένκοβ (έπειτα από χαμένο σουτ δύο πόντων του Σπανούλη), οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης βρέθηκαν να προηγούνται με 23-19 στο 16′. Στο μεταξύ, ο ΜακΚίσικ είχε πάρει τη θέση του Τζένκινς, αλλά οι άλλοι τέσσερις της πεντάδας στη δεύτερη περίοδο παρέμεναν οι ίδιοι (Σπανούλης, Χάρισον, Βεζένκοβ και Μάρτιν).

Ο Χάρισον, με λέι-απ, ανέβασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της και το +6 στο 16′ (25-19), ενώ με εκπληκτική πάσα του Σπανούλη, ο Έλις τελείωσε τη φάση και έκανε το 27-19 στο 17′, με τον Λάσο να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ! Ο Αμερικανός σέντερ αμφισβητείται, αλλά ήταν εκ των κορυφαίων στο πρώτο μέρος με 6 πόντους και πολλές μάχες στις δύο ρακέτες. Ο Ολυμπιακός έπαιζε εκπληκτική άμυνα και είχε βάλει… χειροπέδες στην πανάκριβη Ρεάλ, κάνοντας και σερί 8-0.

Το τάιμ-άουτ έκανε καλό στους Μαδριλένους, που είχαν μείνει πάνω από τρία λεπτά χωρίς πόντο (από τα 06:28 έως τα 02:51 της δεύτερης περιόδου). Εκμεταλλευόμενοι ένα επιθετικό ριμπάουντ, μείωσαν σε 27-22 χάρη σε τρίποντο του αμαρκάριστου Κοζέρ, ενώ έπειτα από ένα λάθος του Σπανούλη, ο Τόμπκινς έκανε το 27-24 στον αιφνιδιασμό. Ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να μείνει άποντος για πάνω από τρία λεπτά (από τα 03:46 έως τα 00:34 του δεύτερου δεκαλέπτου) και να «τρέξει» η Ρεάλ ένα δικό της σερί 9-0 χάρη σε τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Με το πρώτο τρίποντο του Φερνάντεθ (1/4), οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 27-28.

Εκεί, ο Βεζένκοβ «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό από τους 28 πόντους (ήταν ο πρώτος σκόρερ του Θρύλου με 7 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) και με τρίποντο στα 34 δευτερόλεπτα έκανε το 30-28. Ωστόσο, ο Γιουλ «απάντησε» με νέο τρίποντο και η Ρεάλ βρέθηκε να προηγείται 30-31 με τη λήξη της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα στην άμυνα για 17 λεπτά, αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο πριν από την ανάπαυλα οι «μερένγκες» βρήκαν επιθετικές λύσεις.

Ο Θρύλος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 8/20 δίποντα, 2/11 τρίποντα και 8/10 βολές, ενώ η Ρεάλ με 5/15 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 6/8 βολές. Οι δύο ομάδες ήταν συγκεντρωμένες και δεν υπέπεσαν σε λάθη (6-8), ενώ το εντυπωσιακό είναι πως αμφότερες είχαν τον ίδιο αριθμό ριμπάουντ στο πρώτο μέρος: από 21! Το ακόμα πιο εντυπωσιακό στοιχείο; Είχαν από 6 επιθετικά και από 15 αμυντικά! Το μεγαλύτερο παράσημο της άμυνας του Ολυμπιακού ήταν οι… μηδέν πόντοι του Ταβάρες σε 13:06, ενώ οι φιλοξενούμενοι υπερτερούσαν στις ασίστ (6-10).

Σε καμία περίπτωση, η Ρεάλ δεν έπρεπε να βρει ρυθμό στην επίθεση, έχοντας 11 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός άρχισε με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, με σερί 4-0 έκαναν το 30-35 στο 22′ και ο Σπανούλης «επιστρατεύτηκε» άμεσα από τον πάγκο έπειτα από το 3ο φάουλ του Σλούκα στην αναμέτρηση. Με τον Κοζέρ η Ρεάλ έφτασε για πρώτη φορά στο +7 (30-37 στο 23′), αλλά εκεί «μίλησε» ο αρχηγός. Αρχικά, ο Ζαν-Σαρλ έκανε το 32-37 και με τον Σπανούλη να δίνει δύο φοβερές ασίστ (φτάνοντας τις τρεις συνολικά στο παιχνίδι) πάρε-βάλε στον Μάρτιν, ο Θρύλος μείωσε σε 36-37 στο 24′. Σε εκείνο το σημείο, ο Ράντολφ πάτησε άσχημα στο παρκέ και τραυματίστηκε στον αχίλλειο τένοντα του αριστερού ποδιού, σφαδάζοντας από τους πόνους. Αποχώρησε και δεν συνέχισε, αφού ο τραυματισμός φαίνεται πως είναι σοβαρός.

Με τρίποντο του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 39-39 στο 25′ και η Ρεάλ με δύο βολές του Ταβάρες (οι πρώτοι πόντοι του στο ματς!) προηγήθηκε με 39-41. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν συγκλονιστικές άμυνες και «έτρεξαν» σερί 9-0, φτάνοντας στο 48-41! Ο ΜακΚίσικ «απογεώθηκε» μπροστά στον Ταβάρες και ισοφάρισε σε 41-41 στο 26′. Με τον Σπανούλη να μοιράζει και τον Μάρτιν να τα βάζει, οι Πειραιώτες πήραν διαφορά. Ο αρχηγός έφτασε για πλάκα τις 5 ασίστ και ο Αμερικανός με 5 πόντους έκανε αρχικά το 44-41 στο 26′ και στη συνέχεια το 48-41 στο 28′ (έπειτα από ισάριθμες πάσες του αρχηγού). Ενδιάμεσα, στο 27′, ο Σπανούλης είχε κάνει το 46-41. Ο Ταβάρες πέτυχε το πρώτο του καλάθι εντός πεδιάς στο 29′, μειώνοντας σε 48-43. Με τρίποντο του Ζαν-Σαρλ, η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 8 (51-43 στο 29′). Η Ρεάλ, όμως, βρήκε ξανά λύσεις στο τέλος μιας περιόδου και με δύο διαδοχικά τρίποντα των Κάρολ και Τόμπκινς στο 30′ μείωσε σε 51-49, με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός είχε περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά απέμεναν ακόμα 10 λεπτά. Ο Κάρολ δεν έπρεπε να «ζεσταθεί», αλλά με νέο τρίποντο έκανε το 51-52, ανεβάζοντας το σερί των Μαδριλένων στο 9-0. Με δύο βολές ο Χάρισον, «έγραψε» το 53-52 στο 31′. Με καλάθι του Ταβάρες και τρίποντο του Τόμπκινς, η Ρεάλ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 53-57. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε αμέσως τάιμ-άουτ, αλλά η Ρεάλ έκανε το 53-60 με τρίποντο του Λαπροβίτολα (3/7) στο 32′. Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, αντέδρασαν άμεσα. Με καλάθι και φάουλ του «αέρινου» ΜακΚίσικ μείωσαν σε 56-60 στο 33′, ενώ στο 34′ ο Σλούκας με τρίποντο (1/4) έκανε το 59-60. Ήταν οι πρώτοι πόντοι του διεθνούς γκαρντ στο ματς!

Ο Ταβάρες είχε πάρει μπρος και έκανε το 59-62 στο 34′, ο Σλούκας μείωσε ξανά στον πόντο 61-62), αλλά στο 35′ ο Γιουλ με το δεύτερο τρίποντό του στο ματς (2/2) «έγραψε» το 61-65. Το ματς «κρεμόταν» σε μία κλωστή. Η Ρεάλ βρέθηκε στο +6, με κάρφωμα του Ταβάρες στο 37′ (63-69), αλλά έμεινε στο τελευταίο τρίλεπτο χωρίς πόντο! Ο Σλούκας με νέο τρίποντο έκανε το 66-69, ενώ ο Έλις είχε 1/2 βολές στο 38′. Ο Ολυμπιακός έβγαλε εκπληκτικές άμυνες και έψαχνε το κάτι παραπάνω στην επίθεση. Στα 39 δευτερόλεπτα πριν από τέλος, ο Κάρολ ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά είχε τελειώσει ο χρόνος επίθεσης. Ο Σλούκας κέρδισε φάουλ στα 29.7’’ και ισοφάρισε σε 69-69, όντας ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών. Ο ΜακΚίσικ έπαιξε εκπληκτική άμυνα στον Κάρολ και έκλεψε την μπάλα από τον Αμερικανό σουτέρ στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ, με τον Σλούκα να αστοχεί σε τρίποντο από τη γωνία, σε «νεκρό» χρόνο. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 69-69 και το ματς οδηγήθηκε στην πεντάλεπτη παράταση. Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη, καθώς ο ΜακΚίσικ μπορούσε να μην πασάρει και να… ορμήξει προς το καλάθι, υλοποιώντας έναν αιφνιδιασμό.

Στο εξτρά πεντάλεπτο, η Ρεάλ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 69-72 (καλάθι και φάουλ Ταβάρες) και 71-76 («ορειβατικό» καλάθι Λαπροβίτολα), αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 77-76 και 6-0 σερί χάρη σε τρεις βολές του ΜακΚίσικ και καλάθι και φάουλ του Χασάν έπειτα από ασίστ του Σλούκα. Οι δυο τους συνεργάστηκαν σε δύο ακόμα φάσεις στην παράταση μέσω πικ εντ ρολ, «απαντώντας» στο τρίποντο του Τόμπκινς (77-79). Έτσι, το σκορ έγινε 81-79, αλλά ένα τρίποντο του Γιουλ στα 33 δευτερόλεπτα έφερε ξανά τη Ρεάλ σε θέση οδηγού (81-82). Ο Μάρτιν συνεννοήθηκε λανθασμένα με τον Σλούκα και χάθηκε η ευκαιρία στα 14 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Λαπροβίτολα με 2/2 βολές έκανε το 81-84) στα 12’’. Ο Σλούκας είχε 1/2 βολές και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, καθώς πήγε στις βολές και ο ψύχραιμος Λαπροβίτολα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (82-86).

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 (κανονική διάρκεια), 82-86 (παράταση).

Οι διαιτητές: Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία), Γιάκουμπ Ζαμοΐσκι (Πολωνία), Τόμισλαβ Χορντόφ (Κροατία).