22.7 C

Ολυμπιακός – Χίμκι 109-98: Και refuse to lose έχουμε!

Ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στη Χίμκι στην παράταση με 109-98, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-8, ενώ η ρωσική ομάδα υποχώρησε στο 7-7.

Η Χίμκι θέλησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε με 0-4, αλλά οι Ερυθρόλευκοι με ένα σερί 11-0 κατάφεραν να πάρουν για τα καλά τα ηνία του αγώνα. Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ (16 π, 7 ριμπ) να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο με 7 πόντους, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβληθεί της ρωσικής ομάδας και ολοκλήρωσε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 25-20.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια, με την ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα να μένει μπροστά στο σκορ, προσπαθώντας να χτίσει διαφορά. Ωστόσο, η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έμεινε στη διεκδίκηση του αγώνα και δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να «φύγει» μπροστά.Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +9 (48-39) με τρίποντο του Παπανικολάου, η Χίμκι βρήκε τρόπο να μειώσει και τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 49-42.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός θέλησε να δείξει στη Χίμκι ότι αυτός θα είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης και με τον Γιώργο Πρίντεζη να κάνει ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδι (26 π, 6 ριμπ), οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στο +12 (63-51).

Από αυτό το σημείο και έπειτα, η ρωσική ομάδα μέσω του ηγέτη της, Αλεξέι Σβεντ (36 π, 7/16 τριπ, 9 ασ) επέστρεψε στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα και η αναμέτρηση πήρε μία εντελώς διαφορετική τροπή από τα πρώτα 30 λεπτά.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η ομάδα του Κουρτινάιτις πήρε το πρώτο της προβάδισμα (72-74) μετά από το 0-4 που είχε στην αρχή και με ένα κρεσέντο πίσω από την γραμμή των 6.75 μ, μπόρεσε να χτίσει μία μεγάλη διαφορά. Με 1:28 να μένουν για τη λήξη του αγώνα, η διαφορά είχε ανέβει στους 9 πόντους για τη Χίμκι (85-94), αλλά οι Ερυθρόλευκοι δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Με τη διαφορά στους έξι πόντους (90-96) ο Μπράντον Πολ, ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο στην αναμέτρηση και μείωσε στους τρεις πόντους (93-96).

Η Χίμκι έκανε λάθος στην επίθεσή της, ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή και με τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη (18 π), να σουτάρει και να ευστοχεί από την γραμμή των 6.75 μ, ισοφάρισε τον αγώνα. Στο τελευταίο σουτ του αγώνα, ο Kill Bill δεν ευστόχησε και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έφτρα πεντάλεπτο, αρχικά ο Σπανούλης και στη συνέχει ο Πολ, ανέβασαν τη διαφορά του Ολυμπιακού στο +4 (100-96) και ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντό του (18 π, 5 ριμπ) έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (103-96). Οι Ερυθρόλευκοι ήταν πιο ψύχραιμοι από την αντίπαλό τους και έτσι κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη με 109-98 και να ξορκύσουν το φάντασμα των αγώνων, που τους ήθελε να χάνουν τις νίκες μέσα από τα χέρια τους.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 72-71, 96-96 (κ.α), 109-98 (α’ παρ.)