16.6 C

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Ερυθρόλευκος περίπατος στην επιστροφή της Κονόμη!

Ο Ολυμπιακός ήταν άριστα διαβασμένος και παρουσιάστηκε ψυχωμένος για να πάρει ρεβάνς από τον ΠΑΟΚ για την ήττα στην Πυλαία - Επέστρεψε η Αρέτα Κονόμη και έδωσε ενέργεια σε υποδοχή και άμυνα

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού μόλις ξεκίνησε! Οι Ερυθρόλευκες πήραν… εκδίκηση από τον ΠΑΟΚ για την ήττα του πρώτου γύρου πανηγυρίζοντας μια πολύ άνετη νίκη στο Ρέντη (3-1) για τη 16η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Στην Πυλαία το ντεμπούτο της Λι είχε αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό που όμως αυτή τη φορά με τον Κάρλο Παρίζι στον πάγκο παρουσιάστηκε ξανά πολύ καλά διαβασμένος και αποφασισμένος για να πάρει το τρίποντο και να ανέβει στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η Αρέτα Κονόμη έκανε το ντεμπούτο της στην επιστροφή της στο Ρέντη και έδωσε ακόμα περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, ενώ στην πρώτη μπάλα υπήρξε συνολικά μεγαλύτερη βελτίωση, με την Κόστα να βοηθά στον συγκεκριμένο τομέα. Ο Παρίζι άφησε εκτός την Άγκοστ και εμπιστεύτηκε τις Σάλας και Χίπε που επιθετικά ήταν σε εξαιρετική μέρα απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς με τον Μάρκο Φενόλιο στον πάγκο και δείχνει να βρίσκεται σε κακή κατάσταση.

Το εντυπωσιακό 49% στην υποδοχή των Ερυθρολεύκων τα λέει όλα, όπως και οι 8 άσσοι που επιβεβαίωσαν το πρόβλημα που δημιούργησαν στην αντίπαλη πίσω ζώνη οι αθλήτριες του Παρίζι. Πρώτη σκόρερ με 24 πόντους ήταν η Χίπε, ακολούθησε με 19 η Σάλας ενώ Εμμανουηλίδου και Κόστα είχαν από 14 και 11 αντίστοιχα.

Για τον ΠΑΟΚ η Κογιάρ έπαιζε… μόνη αφού είχε 25 πόντους ενώ 14 είχε η Μερτέκη που δεν πήρε την παραμικρή βοήθεια από τη Φιντόν.

Μετά το 8-8 στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες πάτησαν γκάζι και άνοιξαν τη διαφορά με την εξαιρετική Εμμανουηλίδου (14-10). Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τη Μερτέκη στο σέρβις αλλά ξανά οι γηπεδούχες ανέκτησαν τη διαφορά των τριών πόντων (19-16) και μόνο από δικά τους λάθη οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν εκ νέου (19-19). Η Κόστα πήγε στο σέρβις και ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα τρομερό σερί για να κάνει το 1-0 στα σετ με μπλοκ της Χριστοδούλου.

Αντίδραση ο ΠΑΟΚ είχε μόνο στο δεύτερο σετ. Τα ερυθρόλευκα λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στις Ασπρόμαυρες να πάρουν διαφορά τεσσάρων πόντων (9-13) που έφτασε μέχρι και τους πέντε (11-16). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε (21-22) πριν ισοφαρίσει με άσσο της Χριστοδούλου (24-24). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις δικές του ευκαιρίες και ισοφάρισε σε 1-1 με Κογιάρ και Μερτέκη (25-27).

Τα άλλα δύο σετ έκλεισαν με τη διαφορά στους 8 (25-17) υπέρ των Ερυθρόλευκων και η εικόνα ήταν η ίδια. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και η Λι έφευγε μακριά από το φιλέ παίζοντας διαρκώς με την Κογιάρ. Η Χριστοδούλου μοίρασε άριστα την μπάλα και οι Χίπε – Σάλας με πόντους τους έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό δίνοντας το σύνθημα για… αντεπίθεση στον Β’ γύρο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 3-1

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-20, 25-27, 25-17, 25-17)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Σάλας 19 (15/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Μαριάνα Κόστα 12 (11/37 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 27% άριστες), Χίπε 24 (19/49 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 14 (9/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 41% άριστες), Συριστρατίδη , Κελεσίδη.

ΠΑΟΚ (Φενόλιο): Τσιόγκα 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 14 (10/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 43% υπ. – 24% άριστες), Φιντόν 3 (2/17 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ.-30% άριστες), Κογιάρ 25 (22/55 επ., 3 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (2/5 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. – 43% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ.-22% άριστες), Τερζόγλου.