19.3 C

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Μια νίκη μακριά από τη στέψη οι φοβερές Ερυθρόλευκες!

Με την Κόστα να κάνει εξαιρετική εμφάνιση, τη Σάλας να τελειώνει κρίσιμες μπάλες και την Κελεσίδη να χτίζει εντυπωσιακό σερί στο 4ο σετ, οι Ερυθρόλευκες υπέταξαν τις Πράσινες και θέλουν μια νίκη για να πανηγυρίσουν το 9ο σερί πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός αγκαλιάζει ένα ακόμα πρωτάθλημα! Οι Ερυθρόλευκες του Κάρλο Παρίζι σε ένα συναρπαστικό τρίτο τελικό στο «Μ. Μερκούρη» του Ρέντη επιβλήθηκαν με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και έκαναν το 2-1 στη σειρά!

Τι σημαίνει αυτό; Με νίκη στο Μαρούσι απέναντι στις Πράσινες κλειδώνουν το 9ο σερί πρωτάθλημα ενώ ακόμα και σε περίπτωση ήττας θα έχουν ακόμα μια ευκαιρία για να πάρουν τον τίτλο αφού ο 5ος τελικός (αν χρειαστεί) θα διεξαχθεί στο κλειστό του Ρέντη!

Ο τέταρτος τελικός είναι προγραμματισμένος για τη Τρίτη 10 Μαΐου στις 21:00 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Η Μαριάνα Κόστα αντικατέστησε την Άγκοστ και τα πήγε περίφημα σε υποδοχή και επίθεση, η Σάλας τελείωσε κρίσιμες μπάλες και η Χριστοδούλου έκανε ένα από τα κορυφαία φετινά παιχνίδια της: Στο τέταρτο σετ η Κελεσίδη ήρθε από τον πάγκο και έχτισε σερί από τη γραμμή του σέρβις όταν η μπάλα έκαιγε, για να φτάσει ο Ολυμπιακός σε μια σπουδαία νίκη δείχνοντας πως στις κρίσιμες μπάλες είναι αυτός που πρέπει!

Αντίθετα οι Πράσινες με εξαίρεση κάποια καλά διαστήματα για περίπου δύο σετ, δεν είχαν σε καλή μέρα επιθετικά την Γκρόθες, το κέντρο υστέρησε και η Παπαφωτίου δυσκολεύτηκε με την κακή υποδοχή σε μια μέρα που η Κωνσταντίνου αντικαταστάθηκε από τη Στεπανένκο στη διαγώνιο.

Το πρώτο σετ βρήκε τον Ολυμπιακό κυρίαρχο να φτάνει στο 9-5 με μπλοκ της Γιώτα και στο 18-15 με πλασέ της Χριστοδούλου και επίθεση της Χίπε. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 0-4 (δύο μπλοκ και φιλέ της Κόστα) ωστόσο στο 23-23 (άουτ Εμμανουηλίδου) η Σάλας και η άστοχη επίθεση της Γκρόθες έφεραν το 1-0.

Οι Πράσινες μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο σετ αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και προσπέρασε (11-9 με λάθος της Κρος) σε ένα διάστημα που ο Γκάιτς έριξε στο ματς τη Στεπανένκο. Οι Ερυθρόλευκες διατήρησαν το μομέντουμ και απέκτησαν προβάδισμα τριών πόντων με τη Σάλας (15-12) που διατήρησαν μέχρι να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός (20-20, τραυματίστηκε η Κόστα και βγήκε εκτός για λίγο). Το ντέρμπι συνεχίστηκε αλλά ο Ολυμπιακός στο κρίσιμο σημείο με μπλοκ της Κόστα και επίθεση της Σάλας έκανε το 2-0 (25-23).

Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι μπήκε με αέρα τριών πόντων στο 3ο με τα σέρβις της Γιώτα (4-1) αλλά στο 9-9 (άσος Κρος) κόλλησε επιθετικά και ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει ρυθμό με την «εξαφανισμένη» Γκρόθες (16-18) και η Χαντάβα με δικούς της πόντους μείωσε για τις Πράσινες σε 2-1 (20-25).

Το τέταρτο σετ είχε και την πιο συναρπαστική εξέλιξη και ένα ακόμα πιο απίθανο φινάλε. Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα και φάνηκε ως και το 15-18 που ήρθε με άσο της Χαντάβα. Ο Ολυμπιακός είχε μειώσει νωρίτερα ακόμα και στον πόντο (15-16 με τη Χίπε). Τα σέρβις της Κελεσίδη (ήρθε από τον πάγκο) και το μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφεραν το 20-20 και εκεί ξεκίνησε η μάχη. Με το σκορ στο 23-23 η Χριστοδούλου πήρε έναν απίστευτο πόντο σε φάση διαρκείας και παρότι οι Πράσινες έσβησαν το πρώτο ματς μπολ, οι Ερυθρόλευκες έκαναν το 25-24 με την άουτ επίθεση της Χαντάβα και αξιοποίησαν το δεύτερο με τρομερό τελείωμα της Σάλας στη μεγάλη διαγώνιο.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-23, 25-22, 20-25, 26-24)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παρίζι): Γιώτα 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (3/15 επ., 5 μπλοκ), Σάλας 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Μαριάνα Κόστα 15 (10/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (22/53 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη (0/3 επ.), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (11/20 επ., 1 άσσος), Κρος 9 (6/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 12 (11/49 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 18% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 23 (18/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. – 33% άριστες), Στεπανένκο 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεταξά.