19 C

Ολυμπιακός – Μίλων 3-1: Και τώρα ο… πρώτος τελικός στην Πυλαία!

Με 11 άσους και 17 μπλοκ, αλλά και τον Παγένκ να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ο Ολυμπιακός καθάρισε και τον Μίλωνα και πάει να τα παίξει όλα για όλα με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του κόντρα στον Μίλωνα στο Ρέντη (3-1) και με τρεις αγωνιστικές να απομένουν, ετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν νωρίτερα με 3-0 από τον Παναθηναϊκό και βγήκαν εκτός μάχης τίτλου και θα υποδεχθούν τους Ερυθρόλευκους οι οποίοι θέλουν πάση θυσία το τρίποντο προκειμένου να παίξουν στη συνέχεια με τους Πράσινους στο Ρέντη και να έχουν τη δυνατότητα με νίκη να πατήσουν κορυφή.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα ήταν ανταγωνιστική για δύο σετ, πήρε το ένα αλλά ο Ολυμπιακός φρόντισε να φτάσει σε 6η νίκη – με καθαρό σκορ – σε 7 αγωνιστικές στη Β’ φάση με 11 άσους (!), 17 μπλοκ και τον Παγένκ να έχει 13 πόντους με 6 μπλοκ. Πρώτος σκόρερ ο Τέπαν με 18 πόντους (4 άσοι) ενώ πήραν ένα σετ με τους πόντους τους οι Μιγιαΐλοβιτς – Πέριτς (17 και 13 αντίστοιχα).

Για τον Μίλωνα ο Καϊσασλάλο είχε 19 με 51% στην επίθεση και ο Μπράιαν 12 με 5 μπλοκ.

Οι Ερυθρόλευκοι πίεσαν με το καλησπέρα από τη γραμμή του σέρβις και έκαναν το 10-5 με τρία (!) μπλοκ του Παγένκ. Ο Μίλωνας ανέκαμψε και σταδιακά μείωσε με τον Μπράιαν (14-13) ωστόσο εκεί ο Μιγιαΐλοβιτς ανέλαβε δράση και με πέντε δικούς του πόντους οδήγησε την ομάδα του στο 1-0 (25-19).

Με τον Χανδρινό να σηκώνει το βάρος των επιθέσεων ο Μίλων μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ (4-7), ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με άσο του Παγένκ (11-11) αλλά τα χτυπήματα του Τέπαν δεν μπόρεσαν να πιέσουν την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Η διαφορά των τριών πόντων έκανε ξανά την εμφάνισή της με τον Καϊσασλάλο και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε σετ μπολ με τον Χανδρινό και έκαναν το 1-1 με μπλοκ του Μπράιαν.

Οι διαμαρτυρίες στην κα. Μουλά για τα λάθη που έκανε στο δεύτερο σετ (δεν δόθηκαν δύο καθαρές υπερβάσεις στον Ούρτσεβιτς) έφεραν δύο κόκκινες σε Τζουλιάνι και Πέριτς με τον Μίλωνα να ξεκινά με ένα 0-2. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε την ηρεμία του και με τους Τέπαν – Παγένκ προσπέρασαν και έκαναν εύκολα το 12-7. Το επιμέρους 7-1 στο 14-12 οδήγησε στο 2-1 με ευκολία.

Το τέταρτο σετ ήταν ανταγωνιστικό ως το 9-9 αφού στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πίεσε ακόμα περισσότερο από το σέρβις και έχτισε διαφορά οχτώ πόντων (20-12) που δεν μπορούσε να αμφισβητηθεί.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-19, 22-25, 25-16, 25-16)

Β’ ΦΑΣΗ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0 (25-18, 25-21, 25-16)

Ολυμπιακός – Μίλων 3-1 (25-19, 22-25, 25-16, 25-16)

Φοίνικας Σύρου – Κηφισιά 3-0 (25-22, 25-18, 25-19)