27.5 C

Ο Γιάννης έκοψε στο τέλος τον… βήχα των Μπουλς

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν οι Μπακς, με τον… γνωστό πρωταγωνιστή, καθώς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν κορυφαίος του Μιλγουόκι στην επικράτησή του με 115-101 μέσα στο Σικάγο.

Η βραδιά δεν ήταν εύκολη για τα «ελάφια», που είδαν τους γηπεδούχους να διεκδικούν τη νίκη για τρεις περιόδους, με το σκορ να δείχνει 81-84 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου. Το Σικάγο έκανε την τελευταία του αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, όπου μάλιστα προηγήθηκε με 99-98, ωστόσο κάπου εκεί… αποχαιρέτησε το παιχνίδι.

Ο Αντετοκούνμπο και ο Λόπεζ αποφάσισαν να κόψουν απότομα την όρεξη των Μπουλς και σκοράροντας τους 12 από τους επόμενους 17 πόντους της ομάδας τους, χάρισαν στους Μπακς την εκτός έδρας νίκη.

Ο Γιάννης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 33 πόντους με 11/16 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Καλός ήταν και ο Μπρουκ Λόπεζ με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 κοψίματα και Τζορτζ Χιλ με 18 πόντους.

Πρώτος σκόρερ για τους Μπουλς ήταν ο Ντάνιελ Γκάφορντ με 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-29, 56-60, 81-84, 115-101

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 33 (13/22 σουτ, 2 τρίποντα, 5/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 8 λάθη), Λόπεζ 19, Μπλέντσο 8, Μάθιους, ΝτιΒιντσέντζο 15, Ιλιασόβα 6, Ρ. Λόπεζ 3, Χιλ 18, Μπράουν 8, Κόναγκτον, Κόρβερ 5.

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ: Μάρκανεν 9, Χάτσινσον 7, Κάρτερ 6, ΛαΒίν 11, Σατοράνσκι 5, Γκάφορντ 21, Γιανγκ 9, Γουάιτ 13, Αρκιντιάκονο 12, Νταν 8.