17.9 C

Ο Φαλκάο «σκότωσε» την Μπαρτσελόνα, στραβοπάτησε στη Μαγιόρκα η Σεβίλλη (vid)

Δεύτερη φύση της Μπαρτσελόνα έχει γίνει η… μαυρίλα. Μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης οι Καταλανοί γνώρισαν και νέα ήττα στο «Βαγιέκας» με 1-0 από την εξαιρετική φέτος Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα οχυρώθηκε σωστά στην άμυνα της και παρότι έδωσε την μπάλα στην Μπαρτσελόνα σε ποσοστό 70%, προηγήθηκε στο 30ό λεπτό με τον Φαλκάο. O Μπουσκέτς καθυστέρησε και ο Τρέχο έκλεψε, πέταξε κάθετα στον Κολομβιανό που εξέθεσε τον Πικέ και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η μόνη αξιοσημείωτη στιγμή ήταν το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι στο 72′, με τον Ντεπάι να πέφτει από το σπρώξιμο του Βαλεντίν. Ο Λαόθ υπέδειξε την άσπρη βούλα αλλά ο Ντιμιτριέφσκι με εξαιρετική επέμβαση σταμάτησε τον Ολλανδό και διατήρησε το 1-0 που έφερε τη Ράγιο στην 5η θέση της βαθμολογίας με συγκομιδή 19 βαθμών!

Την ίδια ώρα η Σεβίλλη έμεινε στο 1-1 με τη Μαγιόρκα και έπιασε κορυφή παρότι ήταν ικανή για το «διπλό», ενώ αναμένει το τι θα κάνουν Ρεάλ Μαδρίτης και Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Ο Σάντσεθ έδωσε προβάδισμα στους Νησιώτες, ωστόσο ο Λαμέλα επανέφερε τις ισορροπίες στο 73′ μόλις 20 λεπτά από την είσοδο του στην αναμέτρηση. Ενώ όλα έδειχναν «Χ», ο Λούκας Οκάμπος «χτύπησε» στο 96′ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 26/10

Αλαβές – Έλτσε 1-0 (47′ Λουμ)

Εσπανιόλ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (33′ πεν. Ντε Τόμας / 53′ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Βιγιαρεάλ – Κάντιθ 3-3 (43′ Πάου Τόρες, 80′ Ντιά, 90+6′ Ντανζούμα / 14′, 45+1′, 52′ Λοσάνο)