22.4 C

Μονακό – Ολυμπιακός 83-87: Ποιος ποιος ποιος, ο Θρύλος ο θεός!

Η ομάδα του Μπαρτζώκα έβγαλε όλο της το βαρύ μέταλλο πάνω στο παρκέ του Γκαστόν Μεντεσάν και είναι πλέον μια νίκη μακριά από μια ακόμη επική πρόκριση σε φάιναλ φορ!

Πόσο σπουδαίος είσαι Θρύλε! Ο Ολυμπιακός το πέτυχε, ο Ολυμπιακός ανέκτησε αυτό που έχασε στο δεύτερο ματς στο ΣΕΦ! Μπρέικ στο Μόντε Κάρλο απέναντι στη Μονακό με 87-83 και έχει δύο ευκαιρίες για απογείωση στο Βελιγράδι. Ή θα το πετύχει στο Πριγκιπάτο την Παρασκευή ή στο ΣΕΦ με τον καυτό του κόσμο. Και με τη νοοτροπία που έδειξε στο φινάλε αυτή η ομάδα επιβεβαιώνει πως πρέπει να βρίσκεται στο Final Four!

Οι Γάλλοι επέστρεψαν από το -15 της τρίτης περιόδου και με ένα τρελό σερί έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό στην τελευταία. Οι Ερυθρόλευκοι όχι μόνο δεν λύγισαν αλλά μέσα από την άμυνα και με ευστοχία από τη γραμμή των βολών πήραν τη νίκη για να κάνουν το 2-1 στη σειρά με πολλούς πρωταγωνιστές!

Ο Σάσα Βεζένκοβ έβαλε 17 πόντους και άγγιξε το double double (9 ριμπάουντ), μάζεψε κρίσιμο ριμπάουντ και έβαλε τις βολές, ο Σλούκας μαεστρικά κατηύθυνε στα κρίσιμα με 21 πόντους ενώ μαγικός σε άμυνα και επίθεση ήταν ο Γουόκαπ με 13 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς παίζει με την πλάτη στον τοίχο και γνωρίζει πως στο τέταρτο ματς απλώς πρέπει να μείνει ζωντανή. Οι πιθανότητες πάντως δεν είναι υπέρ της.

Ο Μπέικον σημείωσε 23 πόντους και αποτέλεσε πονοκέφαλο (ξανά) για τον Ολυμπιακό, ενώ Τόμας και Χολ έβαλαν πολύ κρίσιμα καλάθια μαζί με τον Λι που είχε δύο διαδοχικά τρίποντα προσπέρασης στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Μάικ Τζέιμς μοίρασε 8 ασίστ και έβαλε 13 πόντους, με τον Ολυμπιακό όμως να τον φθείρει (ευστόχησε και στις 10 βολές που ευστόχησε) πριν τον βγάλει off από το ματς στα τελευταία λεπτά που η μπάλα έκαιγε.

Κάκιστη η διαιτησία των Πουκλ – Γκαρθία – Πάντερ που έχαναν φάσεις, δεν έδιναν φάουλ στον Τζέιμς και σφύριζαν υπερβολικά εύκολα όλες τις επαφές του Ολυμπιακού όχι όμως και της Μονακό.

Ο Μάικ Τζέιμς χρεώθηκε με το… καλησπέρα δύο φάουλ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να μην τον αποσύρει από το παρκέ και τη Μονακό να κολλάει επιθετικά. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε τον Λούντζη στον ματς και ο γκαρντ του Ολυμπιακού τον δικαίωσε με πέντε πόντους (ένα τρίποντο από τη γωνία) σε ένα άκρως νευρικό ξεκίνημα των δύο ομάδων με αρκετές άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν.

Ο Μουσταφά Φαλ έμοιαζε ιδιαίτερα κεφάτος (κέρδισε δύο γκολ-φάουλ δίχως όμως να πετύχει τη βολή) ωστόσο το πρόβλημα που είχε να αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός ήταν τα δύο φάουλ που χρεώθηκε νωρίς ο Γάλλος από τη διαιτητική τριάδα που σφύριζε σχεδόν κάθε επαφή! Παράλληλα, ο ΜακΚίσικ με το σκορ στο 20-19 και με το χρονόμετρο να δείχνει 0.1″ στην πρώτη περίοδο έκανε φάουλ για τρεις βολές στον Μάικ Τζέιμς που δεν λάθεψε.

Ο Μπέικον γύρισε στο «4» – όπως στο δεύτερο ματς στο ΣΕΦ – από τον Ομπράντοβιτς που θέλησε να προκαλέσει βραχυκύκλωμα στην επιθετική λειτουργία των Ερυθρολεύκων και να ελέγξει τον ρυθμό. Ο Ολυμπιακός φρόντισε να διαχειριστεί σωστά και με μέτρο τα φάουλ του, ο Βεζένκοβ έβαλε πόντους σε συνεργασίες με τον Γουόκαπ και ο Σλούκας έδωσε τις λύσεις για το 41-45 του πρώτου μέρους.

Οι Ερυθρόλευκοι ξέσπασαν στο τρίτο δεκάλεπτο με άμυνα για σεμινάριο και επιθετική λειτουργία αψεγάδιαστη. Η Μονακό έβλεπε τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει (ο Ομπράντοβιτς δεν καλούσε σε τάιμ άουτ) και ο Φαλ με τον Παπανικολάου άνοιξαν τη διαφορά (ο Μπέικον έκανε και αντιαθλητικό) με τους Μονεγάσκους να μένουν πίσω.

Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι επέστρεψαν με ένα σερί 11-0 μέχρι να ξεκολλήσει ο Ολυμπιακός με τον Σλούκα και το ματς να γίνει μεγαλύτερο θρίλερ. Γουόκαπ και Βεζένκοβ ήταν… τέρατα ψυχραιμίας, έβαλαν 4/4 βολές και ο Θρύλος άλωσε το Πριγκιπάτο!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 20/38 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 16/21 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/31 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 21/29 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 μπλοκ.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 8 (2/5 τρίποντα, 2 λάθη), Μπέικον 23 (4/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 0/2 βολές), Βέστερμαν (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 15 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 9 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουαταρά, Άντζουσιτς 3 (1/6 σουτ, 1/2 βολές, Χολ 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 13 (0/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Ντόρσεϊ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 21 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 17 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Πρίντεζης, Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Ζαν Σαρλ 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ.