20.9 C

Μαγιόρκα – Μπαρτσελόνα 0-4: Επέλαση στις Βαλεαρίδες με κορυφαίο τον Μέσι

Επιβλητική ήταν στην επιστροφή στις επίσημες δραστηριότητες της η Μπαρτσελόνα. Ο Κίκε Σετιέν είδε τους παίκτες του να ξεδιπλώνουν στο χορτάρι όλες τις αρετές τους και να βάζουν από νωρίς την ομάδα τους σε θέση οδηγού για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη στο «Σον Μόιτς» επί της Μαγιόρκα με 4-0.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ντε Γιονγκ κράτησε την κατοχή της μπάλας, άνοιξε στον Άλμπα και εκείνος με φανταστική σέντρα βρήκε τον Βιδάλ που νίκησε στον αέρα τον Βαλιέντ και έγραψε το 0-1. Οι Καταλανοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και ανά διαστήματα άφηναν το πόδι από το γκάζι.

Στο 37′ ο (πολύ κεφάτος και με νέο λουκ) Λιονέλ Μέσι έβγαλε για τον Μπρέιθγουεϊτ και ο Δανός έγραψε το 0-2, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ να γράψει το 0-3 στο 59′. Στο 79′ ο Άλμπα μπήκε στην περιοχή και αν και δεν το συνηθίζει, χρίστηκε σκόρερ με ωραίο πλασέ στη δεξιά γωνία του Μανόλο Ρέινα, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέσι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με υπέροχη εκτέλεση στο αριστερό παραθυράκι του γκολκίπερ της Μαγιόρκα.

Οι Νησιώτες έχασαν κάποιες ευκαιρίες για να πετύχουν ένα γκολ, ωστόσο έμειναν στο μηδέν και θα συνεχίσουν να δίνουν μάχη για την παραμονή μέχρι το φινάλε. Συμπαθητική εμφάνιση έκανε ο Μπαμπά με την είσοδο του στο ματς, ενώ Ροντρίγκεθ και Κούμπο έδωσαν άλλον αέρα επιθετικά στην ομάδα τους.

Μπαρτσελόνα (Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο (71′ Σεμέντο), Πικέ, Αραούχο, Άλμπα, Βιδάλ (46′ Ράκιτιτς), Μπουσκέτς (71′ Αρτούρ), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Μπρέιθγουεϊτ, Γκριεζμάν (57′ Σουάρες).

Μαγιόρκα (Μορένο): Ρέινα, Πόθο, Βαλιέντ, Ράιγιο, Σάστρε (46′ Γκάμεθ), Σεβίγια (85′ Σάλιμπουρ), Πεντράθα (57′ Μπαμπά), Ροντρίγκεθ, Κούμπο, Μπούντιμιρ (85′ Πρατς), Κούτσο (46′ Λάγο).