24.7 C

Λίβερπουλ – Λιντς 4-3: Τρελή πρεμιέρα στο Άνφιλντ, ο Σαλάχ λύτρωσε τους Κόκκινους

Μία από τις πιο δύσκολες πρεμιέρες της τα τελευταία χρόνια είχε η Λίβερπουλ. Οι Κόκκινοι υποδέχθηκαν τη Λιντς και χρειάστηκαν μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο φινάλε για να υπερκεράσουν το εμπόδιο των νεοφώτιστων (4-3).

Το ματς είχε απίστευτο ρυθμό και η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα έδειξε γιατί θα είναι φέτος… σκληρό καρύδι για κάθε αντίπαλο. Ωστόσο, η αμυντική αφέλεια πληρώθηκε και η Λίβερπουλ πήρε το τρίποντο στις λεπτομέρειες.

Μόλις στο 4′ ο Κοχ έκανε χέρι και ο Όλιβερ έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Σαλάχ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 12′ με την απίθανη ατομική ενέργεια του Χάρισον που εξέθεσε την άμυνα της Λίβερπουλ και εκτέλεσε τον Άλισον.

Στο 20′ ο Φαν Ντάικ με υπέροχη κεφαλιά πέτυχε το 2-1, αλλά ο Ολλανδός έκανε τραγικό λάθος δέκα λεπτά αργότερα και ο Μπάμφορντ ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2. Την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος την είχε ο Σαλάχ που έγραψε το 3-2 στο 33′.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος και βρήκαν εκ νέου την ισοφάριση στο 66′ με το φανταστικό γκολ του Κλιχ, όμως και πάλι ο Σαλάχ είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς.

Στο 88′ ο Ροντρίγκο αψυχολόγητα έριξε κάτω τον Φαμπίνιο, ο Μάικλ Όλιβερ υπέδειξε την παράβαση και από την άσπρη βούλα ο Αιγύπτιος επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό 4-3 για τους πρωταθλητές, ολοκληρώνοντας και χατ τρικ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 12/9

Φούλαμ – Άρσεναλ 0-3 (8′ Λακαζέτ, 49′ Μαγκαλιάες, 56′ Ομπαμεγιάνγκ)

Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 1-0 (13′ Ζαχά)

Λίβερπουλ – Λιντς 4-3 (4′ πεν., 33′, 88′ πεν. Σαλάχ, 20′ Φαν Ντάικ / 12′ Χάρισον, 30′ Μπάμφορντ, 66′ Κλιχ)

Γουέστ Χαμ – Νιούκαστλ (22:00)