19.1 C

Κωπηλασία: Δυνατά για μετάλλιο ο Ντούσκος!

Ο Στέφανος Ντούσκος έκανε μία εκπληκτική κούρσα στα ημιτελικά και προκρίθηκε στον τελικό του απλού σκιφ Ανδρών με τον καλύτερο χρόνο! Οι ελπίδες για ένα μετάλλιο είναι πολλές και βάσιμες!

Ο Στέφανος Ντούσκος έκανε μία φοβερή κούρσα και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση ως πρώτος στη 2η ημιτελική σειρά του απλού σκιφ Ανδρών. Ο 24χρονος αθλητής και κωπηλάτης προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος και η Ελλάδα ελπίζει στην κατάκτηση ενός μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Γιαννιώτης σκιφίστας έπιασε εκπληκτική απόδοση και τέθηκε νωρίς επικεφαλής της κούρσας. Μάλιστα, από τα 1.000 μέτρα έως και τον τερματισμό, παρέμεινε πρώτος, φέρνοντας χρόνο 6:41.61!

Ο Στέφανος Ντούσκος έφερε τον καλύτερο χρόνο και από τις δύο ημιτελικές σειρές, κάτι που δίνει σαφές προβάδισμα στον ίδιο για μία θέση στο βάθρο. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο πρώτος της 1ης ημιτελικής σειράς, Κγιέτιλ Μπορτς, έφερε χειρότερο χρόνο από τον Έλληνα σκιφίστα και συγκεκριμένα 6:42.92.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίζεται στον τελικό του απλού σκιφ τα ξημερώματα της Παρασκευής (30/7), στις 03:45. Αντίπαλοί του θα είναι ο Δανός Σβέρι Νίλσεν που τερμάτισε δεύτερος (6:44.00) και ο Ρώσος Αλεξάντερ Βιαζόφκιν που τερμάτισε τρίτος (6:44.56) από την ημιτελική σειρά του, καθώς και οι τρεις πρώτοι της 1ης ημιτελικής σειράς: οι Κγιέτιλ Μπορτς (Νορβηγία), Νταμίρ Μαρτίν (Κροατία) και Μιντάουγκας Γκρισκόνις (Λιθουανία).