21.9 C

Ήττα με buzzer beater για τους Μπακς

Συγκλονιστικό φινάλε είχε η αναμέτρηση των Μπακς με τους Τζαζ στη Γιούτα, που βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν μεγάλη νίκη χάρη σε σουτ τριών πόντων του Μπογκντάνοβιτς στην εκπνοή, που έκανε το 103-100.

Τα «ελάφια» βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 22 πόντους, όταν το σκορ έγραφε 55-33 λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι… μίλια μακριά από τον συνηθισμένο του εαυτό, έχοντας πετύχει μόλις 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, το μάτι του Greek Freak άρχισε πάλι να γυαλίζει: πήρε από το χέρι τους Μπακς και με 28 πόντους κατάφερε να φέρει την ομάδα του μπροστά στο σκορ (88-89) περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Οι Τζαζ, ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, επανήλθαν στο ματς και εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του Αντετοκούνμπο λόγω φάουλ ξέφυγαν ξανά με 100-92. Το Μιλγουόκι ισοφάρισε σε 100-100 χάρη σε ένα σερί 8-0, ωστόσο καθοριστικό ήταν το λάθος του Κρις Μίντλετον, που υπέπεσε σε βήματα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν χρόνο για μια τελευταία επίθεση και τον Μπογκντάνοβιτς να τους δίνει τη νίκη με τρίποντο στη λήξη.

Στο τέλος της συναρπαστικής βραδιάς, ο Έλληνας σταρ είχε 30 πόντους με 10/22 σουτ, 8/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μπογκντάνοβιτς με 33 πόντους και το νικητήριο καλάθι ήταν ο κορυφαίος για τους Τζαζ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-16, 55-35, 81-74, 103-100

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 33, Ο’Νιλ 11, Γκομπέρ 8, Κόνλεϊ 20, Μίτσελ 19, Γκριν 2, Ίνγκλις 1, Νιάνγκ 2, Μπράντλεϊ 7

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Μίντλετον 25, Μ. Λόπεζ 5, Μπλέντσο 22, Μάθιους 3, Γουίλσον, Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ 5, Χιλ 2, Μπράουν 7, ΝτιΒιντσέντζο, Κόρβερ.