16.9 C

Ίντερ – Φιορεντίνα 1-1: Από γκέλα σε γκέλα η αγνώριστη πρωταθλήτρια (vid)

Έτοιμη να παραδώσει τα σκήπτρα της είναι η Ίντερ, η οποία βλέπει το δεύτερο σερί Scudetto να κάνει… φτερά. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας έμεινε στο 1-1 στο Μιλάνο απέναντι στην ανώτερη Φιορεντίνα και ήδη βρίσκεται στο -3 από τη Νάπολι με ματς λιγότερο και στο -3 από τη Μίλαν σε ίδιο αριθμό αγώνων.

Ήταν η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την Ίντερ που μετρά μόλις μία νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια και κρατιέται με νύχια και με δόντια στη μάχη για τον τίτλο. Η ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος τόσο στην κατοχή της μπάλας όσο και στις ευκαιρίες, αλλά το γκολ το βρήκε στα πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Ο Γκονσάλες έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά και γύρισε την κατάλληλη στιγμή για τον Τορέιρα που από το ύψος του πέναλτι με πλασέ έγραψε το 0-1. Ωστόσο, η απάντηση της Ίντερ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, με τον Ντάμφρις να σκοράρει και να γράφει το 1-1, σκορ που παρέμεινε ως το φινάλε παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 18/3

Σασουόλο – Σπέτσια 4-1 (17′, 48′ Μπεράρντι, 78′ Αϊκάν, 81′ Σκαμάκα / 35′ Βέρντε)

Τζένοα – Τορίνο 1-0 (14′ Πορτανόβα)