24.2 C

Η Αλ Αΐν «γονάτισε» τη Ρίβερ στα πέναλτι! (vids)

Η ομάδα του Μάρκους Μπεργκ, με τον ίδιο να σκοράρει το πρώτο γκολ του αγώνα, επικράτησε στα πέναλτι της Ρίβερ Πλέιτ με 5-4 (κ.α. 2-2) και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων

Η Αλ Αΐν, ομάδα του πρώην επιθετικού του Παναθηναϊκού, Μάρκους Μπεργκ, απέκλεισε στην ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων στη διαδικασία των πέναλτι (5-4) την πρωταθλήτρια της Λατινικής Αμερικής, Ρίβερ Πλέιτ!

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη με 2-2. Ο Σουηδός επιθετικός μόλις στο 3ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ωστόσο η ομάδα της Αργεντινής με δυο γκολ του Ραφαέλ Μπορέ, αρχικά στο 11′ και εν συνεχεία στο 16′ έκανε το 2-1. Όμως, η ομάδα του πρώην άσου του «τριφυλλιού» στο 51′ ισοφάρισε σε 2-2 με τον Τσιάο.

Αξίζει να αναφερθεί ότι για τους ηττημένους πέρασε ως αλλαγή στην παράταση ο πρώην ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο. Η ομάδα των ΗΑΕ θα αντιμετωπίσει στον τελικό της διοργάνωσης μια εκ των Ρεάλ Μαδρίτης και Κασίμα Άντλερς.