25.9 C

Φενέρμπαχτσε – Ζενίτ 81-84: Και η κατρακύλα συνεχίζεται

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε πολύ δύσκολα στην Τουρκία της Φενέρμπαχτσε με 81-84, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-11, ενώ η τουρκική ομάδα υποχώρησε στο 5-10.

Για ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, αλλά στη συνέχεια η απόδοσή της έπεσε δραματικά. Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να έκλεισε στο +5 (43-38) για τους γηπεδούχους, αλλά στη συνέχεια η Ζενίτ αντέδρασε.

Μέσα από την πολύ καλή της άμυνα, η ομάδα του Χουάν Πλάθα κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και τελικά το τέλος της τρίτης περιόδου την βρήκε να προηγείται με έναν πόντο (59-60).

Η εικόνα της Φενέρ άλλαξε στην τελευταία περίοδο, καθώς άμεσα κατάφερε να μπει και πάλι μπροστά στο σκορ (62-60) και στη συνέχεια μπόρεσε να ανεβάσει την υπέρ της διαφορά ακόμα και στους επτά (67-60). Ωστόσο, η ρωσική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα.

Η Ζενίτ δεν τα παράτησε και οι κόποι της ανταμείφθηκαν, όταν πέρασε εκ νέου μπροστά με 77-78. Στα τελευταία δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 78-81 υπέρ των Ρώσων, ο Κώστας Σλούκας (13 π) ισοφάρισε με τρίποντό του, αλλά ο Άντριου Αλμπισί (12 π) είχε διαφορετική άποψη και με δικό του τρίποντο έκανε το 81-84, δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα.

Έτσι, η Ζενίτ πήρε τη νίκη και υποχρέωσε τη Φενέρ στην τρίτη σερί της ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 59-60, 81-84