19.2 C

Χίμκι – Ολυμπιακός 88-105: Ερυθρόλευκη ραψωδία στη Μόσχα!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε εκπληκτική επιθετική βραδιά στη Ρωσία και συνέτριψε τη Χίμκι με 105-88, μετρώντας 16/29 τρίποντα (ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση της ιστορίας του στην Ευρωλίγκα). «Σεληνιασμένος» ο Κώστας Σλούκας, σταμάτησε στους 25 πόντους!

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε με εντυπωσιακό στις νίκες έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες, ολοκληρώνοντας επιβλητικά τις υποχρεώσεις του μέσα στο 2020! Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν της Χίμκι με 105-88, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας στο απόλυτα ισορροπημένο ρεκόρ 8-8, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό στην έδρα της Βιλερμπάν (19/1/21). Στο 2-15 «έπεσε» η Χίμκι.

Στη «Mytishchi Arena», ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά παραγωγικός, σκοράροντας 26, 25, 27 και 27 σε κάθε μία από τις τέσσερις περιόδους. Όταν αποφάσισε να παίξει και άμυνα, στην τρίτη περίοδο, άρχισε να «ξεμακραίνει» και έφτασε άνετα στην 8η νίκη του στην Ευρωλίγκα και 5η μακριά από το ΣΕΦ! Οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν την καλύτερη επίδοσή τους από τη γραμμή του τριπόντου, τελειώνοντας το ματς με 16/29 τρίποντα και ποσοστό 55.2%. Την ίδια επίδοση, αλλά με ένα περισσότερο εκτελεσμένο τρίποντο (16/30), είχαν στην έδρα της Μπασκόνια, στις 27 Οκτωβρίου 2016 (90-95).

Ο Κώστας Σλούκας πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Ολυμπιακού από την ημέρα που επέστρεψε στον Θρύλο, τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους και 5 ασίστ, αλλά και μηδέν λάθη! Στο 31′ ο Έλληνας γκαρντ είχε 8/8 σουτ (5/5 τρίποντα, 3/3 δίποντα), ολοκληρώντας την αναμέτρηση με 8/12 προσπάθειες. Σταθερά πολύ καλός για μία ακόμα φορά ο Σάσα Βεζένκοβ, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, έχοντας 3/6 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός έκανε με διαφορά το πιο συγκεντρωμένο παιχνίδι του στη φετινή σεζόν, μετρώντας συνολικά μόλις 6 λάθη σε 40 λεπτά! Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Χίμκι-Ολυμπιακός:

Ο αγώνας

O Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Έλις στη βασική πεντάδα, ενώ ο Ρίμας Κουρτινάιτς άρχισε το ματς με τους Σβεντ, Μπέρτανς, Ζάιτσεβ, Μόνια και Μπούκερ. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο πρώτο τρίλεπτο (2-2), αλλά ο Πρίντεζης «ζεστάθηκε» και με δύο σερί τρίποντα έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του στο 4′ (4-8).

Με το τρίτο τρίποντο του Ολυμπιακού (3/5), με τον Σλούκα στο 5′, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-11, ενώ διατήρησαν τη διαφορά των πέντε πόντων μέχρι το 7′ και το τρίποντο του Χάρισον (11-16). Ο Σβεντ άρχισε να έρχεται σε επαφή με το καλάθι και με τρεις βολές έπειτα από φάουλ του ΜακΚίσικ ισοφάρισε σε 16-16.

Η Χίμκι μπορεί να ξεκίνησε με 0/5 τρίποντα στο πεντάλεπτο, αλλά σιγά-σιγά έβρισκε ρυθμό στην επίθεση και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 23-26 χάρη σε τρίποντο του εξαιρετικού Σλούκα, ο οποίος τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 10 πόντους και χωρίς χαμένο σουτ (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και με μία ασίστ στο ενεργητικό του. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν 4/8 στα δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/5 βολές και μόλις ένα λάθος στην πρώτη περίοδο. Mε τη σειρά της η Χίμκι μέτρησε 6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 5/5 βολές, ενώ δεν έκανε ούτε ένα λάθος!

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός άρχισε με τους Σλούκα, Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ και Μάρτιν. Οι Πειραιώτες είχαν επιθετικό ρυθμό, αλλά στην άμυνα η Χίμκι σκόραρε πολύ εύκολα. Από τα 0/5 τρίποντα στο 5ο λεπτό, η ρωσική ομάδα μέτρησε στη συνέχεια 9/10 τρίποντα, φτάνοντας τα 9/15, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 9/16! Και αν ο Ολυμπιακός περίμενε από τον Σβεντ να είναι εύστοχος (14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 3/4 τρίποντα και 4 ασίστ), ο απρόσμενος παράγοντας στο παιχνίδι ήταν ο Βιάλτσεβ, ο οποίος σε 09:21 είχε 14 πόντους, με 4/4 τρίποντα και 1/1 δίποντο!

Συγκεκριμένα, με τρία σερί τρίποντα του Σβεντ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 35-28 στο 12′. Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, ήταν εύστοχοι και έβρισκαν σκορ. Με τρεις σερί πόντους του Σπανούλη (1/2 βολές και ένα λέι-απ υπό πίεση), ισοφάρισαν σε 35-35, με τη Χίμκι στη συνέχεια να «τρέχει» σερί 8-0 με δύο «κολλητά» τρίποντα του Βιάλτσεβ και ένα καλάθι του Μπούκερ στο 16′. Ο Βεζένκοβ απάντησε από μακριά, κάνοντας το 43-38 στο 17′.

Ο Μάρτιν έφτασε τους 9 πόντους (4/5 δίποντα, 1/1 βολή), μειώνοντας 43-40 στο 18′ έπειτα από ασίστ του Σπανούλη. Με τρίποντο του Σπανούλη από τα 8 μέτρα (!), ο Θρύλος ισοφάρισε σε 48-48 και ο εκπληκτικός Βεζένκοβ με το δεύτερο τρίποντό του στο ματς έκανε το 48-51, για να μειώσει ο Μίκι στο φινάλε της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με διαδοχικά τρίποντα έκανε επιμέρους σκορ 7-16, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 50-51. Συνολικά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν 9/16 δίποντα, 9/15 τρίποντα και 6/9 βολές έπειτα από 20 λεπτά αγώνα, ενώ η Χίμκι στο ίδιο διάστημα είχε 9/17 δίποντα, 9/16 τρίποντα και 5/5 βολές. Αμφότερες οι ομάδες είχαν από μόλις 3 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Έλις. Ο Μπούκερ έκανε το 52-51, αλλά με το 10ο της τρίποντο στο παιχνίδι, η ομάδα του Πειραιά έκανε το 52-54, με τον Τζένκινς να σκοράρει και αυτός από τα 6,75μ. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα τα έβαζαν από παντού και με τον Σλούκα στο 22′ πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (52-57). Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν 11/17 τρίποντα έπειτα από 22 λεπτά αγώνα! Με νέο δίποντο του αλάνθαστου Σλούκα, η διαφορά των πέντε πόντων διατηρήθηκε στο 24′ (56-61). Σβεντ κρατούσε μόνος του τη Χίμκι μέσα στο ματς. Με 6 σερί πόντους του Ρώσου γκαρντ (έφτασε τους 20 πόντους), οι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά στο σκορ στο 24′ (58-61), αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεμακραίνει! Ο Τζένκινς δεν επέτρεψε ξανά στον Σβεντ να σκοράρει σε κανονική ροή αγώνα (ο Ρώσος σκόραρε και πάλι με δύο βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης!), με την άμυνα του Αμερικανού γκαρντ στον ηγέτη της Χίμκι να παίζει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Με τον εντυπωσιακό Σλούκα να φτάνει τους 18 πόντους, δίχως χαμένο σουτ (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα) και με 4 ασίστ στο ενεργητικό του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 58-66 στο 27′. Ο Θρύλος έπαιξε άμυνα για σεμινάριο στην τρίτη περίοδο, δεχόμενος μόλις 14 πόντους. Ο Χάρισον με νέο τρίποντο από τη γωνία στο τέλος του χρόνου επίθεσης έκανε το 64-71.

Ο Μάρτιν τελείωσε τη φάση από κοντά μετά την πάσα του Σλούκα στο πικ εντ ρολ και την 5η ασίστ του Έλληνα γκαρντ (64-73), ενώ με το τρίτο τρίποντο του Χάρισον η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με το σκορ να ανεβαίνει στο 64-76! Με δύο βολές του εντυπωσιακού Βεζένκοβ, ο Ολυμπιακός έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 14 πόντους διαφορά και 64-78! Οι Ερυθρόλευκοι ύστερα από 30 λεπτά αγώνα είχαν μόλις 4 λάθη! Ήταν συγκεντρωμένοι περισσότερο από ποτέ άλλοτε στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έπρεπε να κάνει τα απολύτως απαραίτητα για να μη δώσει δικαίωμα στην ελπίδα στη Χίμκι. Ο «καυτός» Σλούκας έκανε το 64-81 στο 31′ με το 5ο του τρίποντο (5/5 και 8/8 σουτ συνολικά!) και τον Ολυμπιακό να φτάνει τα 15/24 τρίποντα, στη μεγαλύτερη διαφορά της ομάδας στο ματς! Παράλληλα, ο Θρύλος ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή του στα τρίποντα, στο 33ο λεπτό. Ο Βεζένκοβ «έγραψε» το 70-84 και η ομάδα έφτασε τα 16/27 τρίποντα. Το ρεκόρ είχε καταγραφεί στις 27/10/2016, στην έδρα της Μπασκόνια, όταν ο Ολυμπιακός είχε επιβληθεί με 95-90, μετρώντας συνολικά 16/30 τρίποντα σε όλο το ματς.

Mε «κλειδί» την άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση. Ο Σπανούλης με καλάθι και φάουλ μπροστά στον Μίκι έκανε το 72-89 στο 34′, ισοφαρίζοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του Θρύλου στην αναμέτρηση, ενώ στο 35′ ο Χάρισον σημείωσε το 75-92, με νέο καλάθι και φάουλ, επίσης περνώντας στα πόδια τον Μίκι, ο οποίος υπέπεσε σε ένα ακόμα φάουλ.

Όσες προσπάθειες και αν έκανε η Χίμκι για να επανέλθει στο ματς, δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Στο 37′ μείωσε σε 84-94, αλλά με τέσσερις σερί βολές του κορυφαίου στο ματς, Κώστα Σλούκα, το σκορ έγινε 84-98 και τελείωσε η ιστορία. Ο ανεβασμένος Έλις με φόλοου έκανε το 84-100 (ο Αμερικανός σέντερ έδωσε πολλές μάχες στις δύο ρακέτες και συνάμα απαντήσεις στους επικριτές του) και ο Ολυμπιακός, σε μία σπουδαία επιθετική βραδιά, έφτασε τους 105 πόντους, επικρατώντας τελικά της Χίμκι με 105-88.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 50-51, 64-78, 88-105.

Οι διαιτητές: Νταμίρ Γιαβόρ (Κροατία), Μεντί Ντιφαλά (Γαλλία), Κάρλος Κορτές (Ισπανία).