24 C

Μπάες – Τσιτσιπάς 1-3: Ίδρωσε αλλά προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open o Στέφανος

Σε ένα τρελό ματς που διήρκησε σχεδόν 4 ώρες, ο Έλληνας τενίστας ανέδειξε την ποιότητα του και αφού διόρθωσε τα λάθη των δύο πρώτων σετ πανηγύρισε μία αγχωτική πρόκριση στον γ' γύρο του grand slam της Μελβούρνης

Σε ένα τρομερό ματς που διήρκησε σχεδόν 4 ώρες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε έστω και με δυσκολία να βρει τα κουμπιά του Σεμπάστιαν Μπάες και εντέλει να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση στον τρίτο γύρο του Australian Open με σκορ 3-1 (7-6, 6-7, 6-3, 6-4) παίζοντας ποιοτικό τένις κατά διαστήματα.

Ο Έλληνας τενίστας χρειάστηκε αρκετό χρόνο μέχρι να «διαβάσει» τον Αργεντινό αντίπαλό του που συναντούσε για πρώτη φορά στο κορτ και μετά τα αμφίρροπα πρώτα δύο σετ με 6-7 και 7-6 βρήκε τον απαιτούμενο αγωνιστικό ρυθμό ώστε να κυριαρχήσει και τελικά να κάμψει την αντίσταση του ανερχόμενου 21χρονου τενίστα από το Μπουένος Άιρες.

Ο «Τσίτσι» ήταν αποτελεσματικός στο σερβίς του από το τρίτο σετ κι’ έπειτα, πάτησε πάνω στα αρκετά αβίαστα λάθη του αντιπάλου του, βρήκε μερικά πολύτιμα μπρέικ και με 6-3 και 6-4 αντίστοιχα πήρε το πάνω χέρι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, ώστε να είναι αυτός που θα βρεθεί στην επόμενη φάση του τουρνουά στη Μελβούρνη.

Μία αγχωτική αλλά ωφέλιμη νίκη για τον Τσιτσιπά, που πέρα από την πρόκριση αρχίζει να βρίσκει ξανά τα πατήματά του μετά την επέμβαση στον ώμο, βλέποντας τη διοργάνωση να προχωρά με γοργούς ρυθμούς και τον ίδιο να ελπίζει να φτάσει μέχρι το τέλος της διαδρομής.

ΤΑ ΣΕΤ: 6-7, 7-6, 3-6, 4-6