20 C

Αρμάνι – Άλμπα 96-102: Γερμανικό… χαστούκι

Με μία τρομερή επιθετική παράσταση, η Άλμπα Βερολίνου πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Αρμάνι στο Μιλάνο (96-102) και ανέβηκε στο 8-15, ενώ οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 11-12 και πλέον κινδυνεύουν να βρεθούν ακόμα και εκτός της πρώτης οκτάδας.

Από την αρχή, η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με την Αρμάνι να ξεκινά ελαφρώς καλύτερα, αλλά την Άλμπα να χαμογελά στο τέλος του δεκαλέπτου έχοντας το προβάδισμα με δύο πόντους (25-27).

Στη συνέχεια, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε, αλλά η γερμανική ομάδα μπόρεσε να αναχετήσει τις όποιες προσπάθειες της Αρμάνι. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +5 (37-43), αλλά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ ισόπαλο στο 45-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο και την Αρμάνι να ακολουθεί. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Αΐτο Ρενέσες στο +2 (73-75), παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση.

Με τον Μάρκους Έρικσον (22 π) να κάνει τα πάντα για την ομάδα του, η Άλμπα συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα και στην τέταρτη περίοδο. Παρά το γεγονός ότι η Αρμάνι προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, η Άλμπα με ένα ξέσπασμα στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 96-102.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 45-45, 73-75, 96-102