Nations League: Εύκολα η Ισπανία, ματσάρα χωρίς νικητή το Πολωνία – Κροατία και πρώτη απώλεια για Πορτογαλία

Παραμένει πρώτη η Ισπανία στο 4ο γκρουπ της πρώτης κατηγορίας, καθώς ξεπέρασε και το εμπόδιο της Σερβίας επικρατώντας με 3-0.

Ο Λαπόρτ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′, ενώ ο Μοράτα με πανέμορφο τέρμα έκανε το 2-0 στο 65′ και πήρε το αίμα του πίσω για το πέναλτι που είχε χάσει 11 λεπτά νωρίτερα. Στο 76′ η Σερβία έμεινε με δέκα παίκτες και ένα λεπτό αργότερα ο Μπαένα έκανε το 3-0.

Σε ματσάρα για τον ίδιο όμιλο, Ελβετία και Δανία έμειναν στο 2-2. Ήταν ένα αποτέλεσμα που βόλεψε 100% τους Δανούς, καθώς έφτασαν τους 7 βαθμούς και παρέμειναν στη δεύτερη θέση πίσω από την Ισπανία, την ώρα που οι Ελβετοί συνέχισαν χωρίς νίκη στον όμιλο.

Η Σκωτία έβαλε μπλόκο στην Πορτογαλία (0-0), η οποία ωστόσο δεν είδε κάποια από τις ομάδες που βρίσκονται πίσω να μειώνουν τη διαφορά, καθώς σε συγκλονιστικό ματς, Πολωνία και Κροατία ήρθαν ισόπαλες με 3-3.

Οι Κροάτες έκαναν τρομερή ανατροπή στο προβάδισμα της Πολωνίας από το 5′ με τον Ζιελίνσκι και το σκορ στο 26ο λεπτό ήταν στο 1-3 χάρη στα τέρματα των Σόσα, Σούσιτς και Μπατούρινα. Οι Πολωνοί που χρειαζόταν περισσότερο τη νίκη βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και να φέρουν το ματς στα ίσια με Ζαλέφσκι (45′) και Σιμάνσκι (68′), όμως δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το 76′ και μετά, όταν ο τερματοφύλακας της Κροατίας, Λιβάκοβιτς, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Η Βόρεια Ιρλανδία διέλυσε με 5-0 τη Βουλγαρία του Κίριλ Ντεσπόντοφ (έχασε πέναλτι), ενώ με 3-0 σκορ ηττήθηκε και η Κύπρος από το Κόσοβο. Η Ρουμανία πέρασε με 1-2 από τη Λιθουανία, την ώρα που Λευκορωσία και Λουξεμβούργο έμειναν στο 1-1.

NATIONS LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ (15/10)

1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ο ΓΚΡΟΥΠ

Πολωνία – Κροατία 3-3 (5′ Ζιελίνσκι, 45′ Ζαλέφσκι, 68′ Σ. Σιμάνσκι / 19′ Σόσα, 24′ Σούσιτς, 26′ Μπατούρινα)

Σκωτία – Πορτογαλία 0-0

4ο ΓΚΡΟΥΠ

Ισπανία – Σερβία 3-0 (5′ Λαπόρτ, 65′ Μοράτα, 77′ Μπαένα)

Ελβετία – Δανία 2-2 (26′ Φρόλιερ, 45+1′ Αμντουνί / 27′ Ίσακσεν, 69′ Έρικσεν)

3η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

2ο ΓΚΡΟΥΠ

Κόσοβο – Κύπρος 3-0 (30′ Ραχμάνι, 52′ Κρασνίκι, 70′ Σαχίτι)

Λιθουανία – Ρουμανία 1-2 (7′ πεν. Κούτσις / 18′ πεν. Μάριν, 65′ Ντράγκους)

3o ΓΚΡΟΥΠ

Βόρεια Ιρλανδία – Βουλγαρία 5-0 (15′, 29′, 81’Πράις, 32′ αυτ. Μίτοφ, 89′ Μάγκενις)

Λευκορωσία – Λουξεμβούργο 1-1 (54′ Πολίτεβιτς, 78′ πεν. Ροντρίγκες)

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

Ρεάλ – Παναθηναϊκός: Η EuroLeague γνωστοποίησε τους διαιτητές του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός θέλει να ξεπεράσει το σοκ της ήττας...

Σακίλ ΜακΚίσικ: Γεννημένος νικητής και πάντα έτοιμος να πέσει στην αρένα για τον Ολυμπιακό

Η τρομερή σχέση με τον Γιώργο Μπαρτζώκα, η συμφιλίωση με τον ρόλο του και η ωριμότητα εντός και εκτός παρκέ: ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν, είναι και θα είναι πάντα εδώ για τον Ολυμπιακό του

Rule six: Γιατί δεν έχει καμία τύχη η ένσταση του Παναθηναϊκού

Όσοι γνωρίζουν καλά τον Εργκίν Αταμάν μπορούν να επιβεβαιώσουν...

Ο Παναθηναϊκός κατέθεσε ένσταση στο φινάλε του αγώνα με την Παρί

Ένσταση κατέθεσε ο Παναθηναϊκός με την ολοκλήρωση του αγώνα...

Παρί – Παναθηναϊκός 84-80: Η νεοφώτιστη έγραψε ιστορία κόντρα στους άψυχους Πράσινους

Μέσα σε τρομερή ατμόσφαιρα και με MVP τον εκπληκτικό Χίφι, οι Παριζιάνοι έριξαν στο καναβάτσο τον κάκιστο Παναθηναϊκό που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 4ο λεπτό και ουδέποτε κατάφερε να περάσει μπροστά