Conference League: Άνετη και με τα… δεύτερα η Τσέλσι, εντυπωσιακή ανατροπή για την Πάφο και γκέλα για τον ΑΠΟΕΛ στην Ιρλανδία (hls)

Επίδειξη των δυνατοτήτων της – χωρίς καν να παραταχθεί με βασικούς – έκανε η Τσέλσι στην πρεμιέρα της στη League Phase του Conference League επικρατώντας με 4-2 της Γάνδης στο Λονδίνο και παρουσίασε εικόνα… φαβορί για την κατάκτηση.

Ο Έντσο Μαρέσκα ικανοποιήθηκε από τα όσα είδε σε επίπεδο διάθεσης και ευκαιριών, με τον Βέιγκα να δίνει το προβάδισμα με τρομερή καρφωτή κεφαλιά στο 12′ για να ακολουθήσει το 2-0 του Νέτο στο 46′.

Οι Βέλγοι μείωσαν στο 50′ με τον Ουατανάμπι αλλά ο Ενκουνκού στο 63′ χρίστηκε σκόρερ για το 3-1, με τον Ντιούσμπερι-Χολ να γράφει το 4-1 επτά λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να κατεβάσουν ταχύτητα, ο Μαρέσκα έριξε στο ματς και δύο μικρούς (Γκούιου – Τζορτζ) με τη Γάνδη να πετυχαίνει ένα γκολ με τον Γκάντελμαν στο 90′ για το 4-2.

Η Πάφος έδειξε χαρακτήρα μετά το γκολ που δέχθηκε στη Μολδαβία από το γκολ – με πέναλτι – του Λούνγκου στο 26′ και με δύο γκολ του Κορέια, ένα του Τζάτζα και ένα του Ναμέ μετέτρεψε σε θρίαμβο τη νίκη απέναντι στην Πετροκούμπ (1-4).

Μια άλλη κυπριακή ομάδα, ο ΑΠΟΕΛ, αν και προηγήθηκε στην Ιρλανδία με το γκολ του Λαΐφη στο 58′ – και σε ένα διάστημα που η Σάμροκ Ρόβερς έπαιζε με δέκα λόγω της αποβολής του Φαρούτζια στο 50′ – κατόρθωσε να ισοφαριστεί στις καθυστερήσεις από τον Γουάτς για το 1-1.

Η Φιορεντίνα μέσα σε 3′ στην Τοσκάνη έσπασε το μπλόκο της Νιου Σεντς και με τους Αντλί και Κεν (65′, 68′) πήρε το καθαρό τρίποντο (2-0) και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Conference.

Όσον αφορά στους Έλληνες που παίζουν στο εξωτερικό, ο Παντελής Χατζηδιάκος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 12′ για την Κοπεγχάγη αλλά η Γιαγκελόνια με ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τους Πουλουλού και Τσουρλίνοφ, πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-2), την ώρα που ο Αντώνης Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ για τη Λουγκάνο στην άνετη νίκη με 3-0 στην Ελβετία απέναντι στην Ελσίνκι.

CONFERENCE LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ LEAGUE PHASE

Γκιμαράες – Τσέλιε 3-1 (7′ Σάμου, 36′ Γκουστάβο, 62′ Τιάγκο Σίλβα / 90+1′ Μάτκο)

Μπασακσεχίρ – Ραπίντ Βιέννης 1-2 (45+2′ Πιόντεκ / 43′, 46′ Σουάμπ)

Αστάνα – Μπάτσκα Τόπολα 1-0 (15′ Καζουκολόφας)

Ντιναμό Μινσκ – Χαρτς 1-2 (21′ Άλφρεντ / 37′ αυτ. Πολιτέβιχ, 90+4′ Ντάντα)

Λέγκια Βαρσοβίας – Μπέτις 1-0 (23′ Καπουαντί)

Μόλντε – Λάρνε 3-0 (51′ Έικρεμ, 78′ Μπρίνχιλντσεν, 90+5′ Ίχλερ)

Νόα – Μλάντα Μπόλεσλαβ 2-0 (58′ Ματέους, 76′ Πίνσον)

Ομόνοια – Βίκινγκουρ 4-0 (51′ Κουλιμπαλί, 81′, 90′ Κακουλλής, 86′ Αλιούμ)

Σερκλ Μπριζ – Σεν Γκάλεν 6-2 (3′ Μίντα, 26′, 43′, 54′ Ντένκι, 63′, 68′ Μάνι / 58′ Τσόμποτ, 81′ Μαμπιμπί)

Χάιντενχαϊμ – Ολίμπια Λιουμπλιάνα 2-1 (6′ Μπεκ, 83′ Βάνερ / 77′ Μπλάνκο)

Κοπεγχάγη – Γιαγκελόνια 1-2 (12′ Χατζηδιάκος / 51′ Πουλουλού, 90+7′ Τσουρλίνοφ)

Μπόρατς Μπάνια Λούκα – Παναθηναϊκός 1-1 (50′ Ντεσπότοβιτς / 11′ Μπακασέτας)

ΛΑΣΚ – Τζουργκάρντεν 2-2 (26′ Μπερίσα, 50′ Φλέκερ / 57′ Πρίσκε, 65′ Ενγκουέν)

Λουγκάνο – Ελσίνκι 3-0 (34′ Παπαδόπουλος, 56′ Μάρκες, 90+2′ Ντος Σάντος)

Πετροκούμπ – Πάφος 1-4 (26′ Λούνγκου / 33′, 52′ Κορέια, 37′ Τζάτζα, 82′ Ναμέ)

Σάμροκ Ρόβερς – ΑΠΟΕΛ 1-1 (90+2′ Γουάτς / 59′ Λαΐφης)

Τσέλσι – Γάνδη 4-2 (12′ Βέιγκα, 46′ Νέτο, 63′ Ενκουνκού, 70′ Ντιούσμπερι-Χολ / 50′ Ουατανάμπι, 90′ Γκάντελμαν)

Φιορεντίνα – Δε Νιου Σεντς 2-0 (65′ Αντλί, 68′ Κεν)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

ΠΑΟΚ – Στεάουα 0-1: Στο ίδιο έργο θεατές στην Τούμπα, οι Ρουμάνοι έφυγαν με σπουδαίο διπλό

Αστοχία και κακή αμυντική λειτουργία πλήγωσαν για ακόμη μία...

Μπόρατς – Παναθηναϊκός 1-1: Πατατράκ στην Μπάνια Λούκα, ούτε τώρα διπλό σε όμιλο (vid)

Κόντρα σε έναν αντίπαλο από τα... υπόγεια της Ευρώπης, οι Πράσινοι κατάφεραν να αφήσουν δυο βαθμούς στην πρεμιέρα τους στο Conference League, συνεχίζοντας το... εκτός έδρας δράμα σε ευρωπαϊκούς ομίλους που κρατάει από το 2009

Ολυμπιακός – Μπράγκα 3-0: Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πήραν σβάρνα τους Πορτογάλους (vid)

Με δυο του γκολ του ασταμάτητου Ελ Κααμπί και ένα του ακούραστου Έσε ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Μπράγκα και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που νικά τους Πορτογάλους μετά τις αποτυχημένες απόπειρες των ΑΕΚ και ΠΑΟ

Άλμπα – Παναθηναϊκός 77-87: Ναν και Λεσόρ καθάρισαν στο Βερολίνο

Με τους Ναν και Λεσόρ κορυφαίους σε απόδοση και σκορ, ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα το πολύ χαμηλό εμπόδιο της χειρότερης ομάδας στην περασμένη Euroleague

Παραιτήθηκε από την ΑΕΚ ο Παναγιώτης Κονέ

Οι εξελίξεις... πρόλαβαν τον Παναγιώτη Κονέ, ο οποίος υπέβαλε την παραίτησή του στην ΠΑΕ ΑΕΚ κι αυτή έγινε δεκτή, με αποτέλεσμα ο 37χρονος να αποχωρεί από τον σύλλογο

Λουτσέσκου: Τι να πω για αυτό το παιχνίδι, που είχαμε 2 δοκάρια και 6 μεγάλες ευκαιρίες

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε για ακόμη μία φορά την αστοχία...

Καρβαλιάλ: Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, ήταν άξιος νικητής

Ο Κάρλος Καρβαλιάλ επέστρεψε στο Καραϊσκάκη ως προπονητής της...

Μακάμπι – Βιλερμπάν 89-82: Ο απίθανος Ταμίρ Μπλατ τη γλίτωσε από γκέλα

Η Μακάμπι χρειάστηκε να σοβαρευτεί στην τέταρτη περίοδο, όταν...

Μπακασέτας: Μαζεύτηκαν πολλά άσχημα αποτελέσματα και δεν πρέπει να αισθανόμαστε καλά

Ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό κόντρα...

Europa League: Ο Μαγκουάιρ στέρησε τη νίκη από την Πόρτο, η Έλφσμποργκ την έκπληξη κόντρα στη Ρόμα (hls)

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε Πόρτο και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ,...