Europa League: Η Λάτσιο του βασικού Μανδά έκανε το 2/2, η Άντερλεχτ «σόκαρε» τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

Το 2/2 έκανε στη League Phase του Europa League η Λάτσιο που είχε στο αρχικό της σχήμα τον Χρήστο Μανδά. Η ιταλική ομάδα επικράτησε με 4-1 της Νις έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καστεγιάνος που πέτυχε δύο τέρματα και έφτασε τους 6 βαθμούς.

Ο Πέδρο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 20′ και ο Καστεγιάνος έκανε το 2-0 στο 35′ με το πρώτο από τα δύο τέρματα που πέτυχε στην αναμέτρηση.

Οι Γάλλοι αντέδρασαν γρήγορα για μειώσουν με τον Μπόγκα στο 41′, αλλά η Λάτσιο πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Καστεγιάνος (53′). Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με τον Ζαγκάνι να σκοράρει στο 68′ από το σημείο του πέναλτι για το 4-1.

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Χόφενχαϊμ που έφτασε τους 4 βαθμούς. Απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη με 2-0 επί της Ντιναμό Κιέβου ο Χλόζεκ, ο οποίος σκόραρε στο 22′ και στο 60′ για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Άντερλεχτ σόκαρε τη Ρεάλ Σοσιεδάδ παίρνοντας μεγάλη νίκη με 1-2 και αφήνοντας τους Βάσκους στον έναν βαθμό, με τους ίδιους να φτάνουν τους έξι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5′ με τον Μαρίν, όμως Βάσκεθ στο 28′ και Λεονί 11 λεπτά αργότερα, έφεραν τούμπα το ματς και χάρισαν τη νίκη στους Βέλγους.

Στο 1-1 έμειναν Σλάβια Πράγας και Άγιαξ. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τον Φαν Ντε Μπούμεν στο 18ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 67′ με τον Χορί. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 75′ ο Άγιαξ έμεινε με δέκα παίκτες αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Ο Χρήστος Ζαφείρης πέρασε στο 73′ στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει τη Σλάβια Πράγας να φτάσει στην ανατροπή.

Η Τότεναμ χωρίς να ανεβάσει ρυθμούς πέρασε με 1-2 από την έδρα της Φερεντσβάρος. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 17′ με τον Βάργκα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Το γκολ που έδωσε προβάδισμα στην Τότεναμ ήρθε έξι λεπτά αργότερα, με τον Σαρ να σκοράρει. Στο 86′ ο Τζόνσον σφράγισε τη νίκη για το 2/2 των Λονδρέζων, με τους γηπεδούχους το μόνο που να καταφέρνουν να είναι να μειώσουν στις καθυστερήσεις.

Η Γαλατάσαραϊ κόλλησε εκτός έδρας κόντρα στη Ρίγα. Ακγκούν και Μέρτενς έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και επέστρεψαν για το τελικό 2-2.

Μεγάλη νίκη για τη Μάλμε μία αγωνιστική πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στην έδρα της (24/10). Οι Σουηδοί πέρασαν με 1-2 από την έδρα της Καραμπάγκ και πανηγύρισαν τους πρώτους τρεις βαθμούς τους στο Europa League.

Αήττητη συνέχισε η Μίντιλαντ που επικράτησε με 0-2 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έφτασε τους 4 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Φρανκουλίνο στο 39ο λεπτό, ενώ λίγο πριν το τέλος οι Δανοί σφράγισαν τη νίκη.

EUROPA LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ LEAGUE PHASE

Πέμπτη 3/10

Καραμπάγκ – Μάλμε 1-2 (15′ Τζουνίνιο / 19′, 47′ Μποτέιμ)

Λάτσιο – Νις 4-1 (20′ Πέδρο, 35′, 53′ Καστεγιάνος, 67′ πεν. Τζακάνι)

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μίντιλαντ 0-2 (39′ Φρανκουλίνο, 89′ Τσιλούφια)

Ολυμπιακός – Μπράγκα 3-0 (45′, 59′ Ελ Κααμπί, 53′ Έσε)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Άντερλεχτ 1-2 (5′ Μαρίν / 28′ Βάσκεθ, 39′ Λεονί)

Ρίγα – Γαλατάσαραϊ 2-2 (40 Ικαούνιεκς, 54′ Οντισάρια / 12′ Μέρτες, 38′ Ακγκούν)

Σλάβια Πράγας – Άγιαξ 1-1 (67′ Χορί / 18′ Φαν Ντε Μπούμεν)

Φερεντσβάρος – Τότεναμ 1-2 (90′ Βάργκα / 23′ Σαρ, 86′ Τζόνσον)

Χόφενχαϊμ – Ντιναμό Κιέβου 2-0 (22′, 59′ Χλόζεκ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Άλκμααρ (22:00)

Βικτόρια Πλζεν – Λουντογκόρετς (22:00)

Έλφσμποργκ – Ρόμα (22:00)

Μπεσίκτας – Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Μπόντο Γκλίμτ (22:00)

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

ΠΑΟΚ – Στεάουα 0-1: Στο ίδιο έργο θεατές στην Τούμπα, οι Ρουμάνοι έφυγαν με σπουδαίο διπλό

Αστοχία και κακή αμυντική λειτουργία πλήγωσαν για ακόμη μία...

Μπόρατς – Παναθηναϊκός 1-1: Πατατράκ στην Μπάνια Λούκα, ούτε τώρα διπλό σε όμιλο (vid)

Κόντρα σε έναν αντίπαλο από τα... υπόγεια της Ευρώπης, οι Πράσινοι κατάφεραν να αφήσουν δυο βαθμούς στην πρεμιέρα τους στο Conference League, συνεχίζοντας το... εκτός έδρας δράμα σε ευρωπαϊκούς ομίλους που κρατάει από το 2009

Ολυμπιακός – Μπράγκα 3-0: Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πήραν σβάρνα τους Πορτογάλους (vid)

Με δυο του γκολ του ασταμάτητου Ελ Κααμπί και ένα του ακούραστου Έσε ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Μπράγκα και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που νικά τους Πορτογάλους μετά τις αποτυχημένες απόπειρες των ΑΕΚ και ΠΑΟ

Άλμπα – Παναθηναϊκός 77-87: Ναν και Λεσόρ καθάρισαν στο Βερολίνο

Με τους Ναν και Λεσόρ κορυφαίους σε απόδοση και σκορ, ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα το πολύ χαμηλό εμπόδιο της χειρότερης ομάδας στην περασμένη Euroleague

Καρβαλιάλ: Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, ήταν άξιος νικητής

Ο Κάρλος Καρβαλιάλ επέστρεψε στο Καραϊσκάκη ως προπονητής της...

Μακάμπι – Βιλερμπάν 89-82: Ο απίθανος Ταμίρ Μπλατ τη γλίτωσε από γκέλα

Η Μακάμπι χρειάστηκε να σοβαρευτεί στην τέταρτη περίοδο, όταν...

Μπακασέτας: Μαζεύτηκαν πολλά άσχημα αποτελέσματα και δεν πρέπει να αισθανόμαστε καλά

Ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό κόντρα...

Europa League: Ο Μαγκουάιρ στέρησε τη νίκη από την Πόρτο, η Έλφσμποργκ την έκπληξη κόντρα στη Ρόμα (hls)

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε Πόρτο και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ,...