Μπιλμπάο – Σεβίλλη 1-1: Η τύχη χαμογέλασε στους Ανδαλουσιάνους στο 93′

Η Μπιλμπάο φλέρταρε για 92′ με την τέταρτη σερί νίκη και την εδραίωση στην πρώτη τετράδα του ισπανικού πρωταθλήματος ωστόσο η Σεβίλλη αποδείχθηκε σκληρή στο Σαν Μαμές και έφυγε με βαθμό (1-1) εκμεταλλευόμενη μια σειρά… συγκυριών μετά το 82′.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν δίκαια στο 20ό λεπτό με το παρθενικό γκολ του Χουαρεγιθάρ με την πρώτη ομάδα. Ο 20χρονος Βάσκος κεντρικός μέσος έπιασε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Νίλαντ.

Οι Ανδαλουσιάνοι ισορρόπησαν την κατάσταση στο δεύτερο μέρος και με τις αλλαγές βελτίωσαν σε μεγάλο βαθμό την εικόνα τους. Ο Ετζούκε είχε δοκάρι στο 54′ και το γκολ έμοιαζε να απομακρύνεται όσο κυλούσαν τα λεπτά.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 82ο λεπτό όταν μετά από άσχημο κοντρόλ του Αγιρεθαμπάλα, ο Ισπανός τερματοφύλακας ανέτρεψε τον Σούσο εκτός περιοχής και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Νίκο Γουίλιαμς «θυσιάστηκε» για να μπει ο Παντίγια (τρίτος τερματοφύλακας), ο οποίος όμως έμελλε να είναι ο μοιραίος στις καθυστερήσεις.

Ο Ετζούκε έκανε τρομερή ενέργεια από τα αριστερά και γύρισε παράλληλα με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα από την πλάτη του Παντίγια για το 1-1 που έφερε τους Σεβιγιάνους στους επτά βαθμούς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 27/9

Βαγιαδολίδ – Μαγιόρκα 1-2 (90+4′ Σάντσες / 59′ Λάριν, 83′ Βαλέρι)

Σάββατο 28/9

Χετάφε – Αλαβές 2-0 (42’ Αραμπάρι, 58’ πεν. Μίγια)

Ράγιο Βαγεκάνο – Λεγανές 1-1 (8’ Καμέγιο / 55’ Κρουθ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Βαλένθια 3-0 (8’ Κούμπο, 80’, 90+2’ Όσκαρσον)

Οσασούνα – Μπαρτσελόνα 4-2 (18′, 72′ πεν. Μπούντιμιρ, 28′ Θαραγόθα, 85′ Μπρετόνες / 53′ Βίκτορ, 90′ Γιαμάλ)

Κυριακή 29/9

Θέλτα – Τζιρόνα 1-1 (81′ Άσπας / 38′ Ερέρα)

Μπιλμπάο – Σεβίλλη 1-1 (20′ Χουαρεγιθάρ / 90+3′ αυτ. Παντίγια)

Μπέτις – Εσπανιόλ (19:30)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης (22:00)

Δευτέρα 30/9

Bιγιαρεάλ – Λας Πάλμας (22:00)

BEST OF SPORTS VIDEOS

ΑΘΛΟΣ HEADLINES

ΠΑΟΚ – Άρης 0-1: Έσπασε τα δοκάρια ο Δικέφαλος, ο Μανού Γκαρθία έβαψε κίτρινο το ντέρμπι

Παιχνίδι με καλό ρυθμό, αρκετή ένταση και πολλές φάσεις....

Μεντιλίμπαρ: Κρατάω την εικόνα των παιδιών, υπάρχουν λύσεις για όταν θα έχουμε προβλήματα

Άκρως ικανοποιημένος από την εμφάνιση των νέων παιδιών έμεινε...

Ολυμπιακός – Ατρόμητος 2-0: Τέλος στο αρνητικό σερί με Ροντινέι και Ελ Κααμπί

Ο Ροντινέι με πέναλτι άνοιξε τον δρόμο και μια... σπεσιαλιτέ του Ελ Κααμπί από ασίστ του Μουζακίτη οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην πρώτη του νίκη μετά από 29 μέρες

Δ. Γιαννακόπουλος: Στις 27 Νοεμβρίου η δίκη για «υποκίνηση σε πράξεις βίας», αυτός είναι ο περιοριστικός όρος που του έχει επιβληθεί

Για υποκίνηση σε πράξεις βίας διώκεται ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος και η σχετική δίκη πήρε ημερομηνία για τις 27 Νοεμβρίου

Ολυμπιακός: Ο ΜακΚίσικ εκτός 12άδας στον τελικό του Super Cup

Όπως και απέναντι στο Περιστέρι, ο Σακίλ ΜακΚίσικ είναι ο ξένος που επέλεξε ο Γιώργος Μπαρτζώκας να μείνει εκτός 12άδας στον τελικό του Super Cup με τον Παναθηναϊκό

Μάντζιος: Νίκη σημαντική για τη βαθμολογία και το γόητρο

Ο Άκης Μάντζιος χαρακτήρισε σημαντική τη νίκη του Άρη...

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Πιερό νίκησε στον αέρα τον Ίνγκασον για το 1-0 (vid)

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τη συμπλήρωση 30' στην αναμέτρηση...